29.02.2008 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vegetační klid skončil

Správce komunikací, obce a všechny, kdo plánují kácení dřevin mimo les, ministerstvo životního prostředí upozorňuje, že jaro letos přišlo brzy a doba vegetačního klidu už skončila. Neměli by tedy stromy likvidovat ani v případě, že mají povolení. Vyhláška týkající dřevin uvádí, že kácet se smí "zpravidla v období vegetačního klidu", k čemuž přihlížejí povolovací orgány. Přesný termín konce vegetačního klidu neuvádí.

"Období vegetačního klidu obvykle trvá od začátku listopadu do konce března. Přírodě se ovšem poručit nedá. Letošní mírná a krátká zima je s největší pravděpodobností za námi a s ní i období vegetačního klidu. Stromy se již začaly chystat na nové olistění a rozkvět a ptáci začínají obsazovat svá hnízda," vysvětlil mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Pokud podle něj tedy některým žadatelům úřady kácení povolily s tím, že ho lze provést v období vegetačního klidu, pak je vhodné odložit kácení až na počátek listopadu.
Stromy, které svým stavem bezprostředně ohrožují život či zdraví občanů nebo hrozí škodou značného rozsahu na majetku, je samozřejmě možné pokácet i mimo dobu vegetačního klidu, doplnil.
Na kácení mimo lesy bude i v následujících týdnech dohlížet Česká inspekce životního prostředí. S podezřením na neoprávněné kácení se veřejnost může obrátit na telefonní číslo 731405072.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down