07.09.2004 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veleba: Cena prasat by měla příští týden stoupnout

Na 48 korun oproti současným 45 až 46 korunám za kilogram v mase by se od příštího týdne měla zvednout farmářská cena prasat. Oznámil to předseda odbytového družstva Centroodbyt Jan Veleba s tím, že po prázdninách se zvýšila poptávka po jatečných prasatech.

„Na Moravě, která je většinou problematická, sílí poptávka po prasatech a masokombináty požadují urychlení dodávek. Požadují prasata, která měla jít na porážku až příští týden,“ sdělil Veleba. Nastává podle něho situace, kdy je třeba si říct o cenu a vybrat si, komu prodám. „Nastává situace, kdy trh má na okamžité navýšení ceny o 2 Kč/kg JUT,“ uvedl předseda Centroodbytu.
Podle průzkumu ČTK přitom některé masokombináty nedostatkem masa netrpí. Agentura cituje vyjádření nákupčího masokombinátu v Poličce, který má surovinu zajištěnou a zpracované zboží dokonce exportuje. Jak dodal, v tomto týdnu jde na export asi třetina vyrobeného vepřového masa. Polička nyní platí zemědělcům kolem 47 korun za kilogram vepřového.
Současná cena přitom zemědělcům podle Veleby již přináší mírný zisk. Důvodem zvýšení cen je podle něj skutečnost, že se prasata vyváží do Německa. "I když se cena zvýší, tak pořád nedosáhne ceny, která je v Německu," tvrdí Veleba. V Německu je tato cena podle něj 1,60 euro (asi 50 korun).
Chovatelům se rovněž podle Veleby nelíbí okamžité uplatnění nové klasifikační stupnice, která přitvrzuje normy kvality masa. Tzv. cenová maska přináší větší srážky například za tučnější maso. "Navrhujeme, aby se nová maska začala uplatňovat od 1. října," prohlásil.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down