19.07.2004 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veleba očekává redukci masných provozů

Podle odhadu předsedy odbytového družstva Centroodbyt Jana Veleby mají chovatelé prasat asi 750 milionů korun vysoké pohledávky po třicetidenní lhůtě splatnosti za zpracovateli. Dlouhá doba splatnosti se podle něho stala u komodity vepřové problémem číslo jedna poté, co se vyřešila nákupní cena, když stoupla až na 38 Kč za kilogram živé hmotnosti.

Veleba očekává, že chystaná novela zákona o hospodářské soutěži, kde je již přímo stanovena splatnost do 30 dnů od dodání zboží, začne platit od podzimu a pak nastane zřejmě redukce masných provozů. Platební morálka některých zpracovatelů podle něj spěje k jejich zániku, stejně jako již zhruba dva roky uzavírají provozy firmy v EU.
Podle předsedy Českého svazu zpracovatelů masa Ladislava Steinhausera musí zpracovatelské provozy tuto situaci rozdýchat. Připomněl, že rychlé platby v EU se dokonce provádějí do tří dnů, byť s určitou slevou. Jatky se nyní dostaly do finančního tlaku, protože před vstupem do EU investovaly do techniky na dluh, ale dodavatelé suroviny zase požadují standardní platby. Steinhauser osobně v této věci nevidí žádný problém. „Do 1. května se bojovalo o investice, nyní jde o provozní prostředky," prohlásil šéf profesního svazu zpracovatelů masa.
Vysoké pohledávky zemědělců Veleba označil jako "bezúročný sponzoring" zpracovatelů, který se týkal zejména velkých jatek. Těchto provozů s příslušným oprávněním je v tuzemsku 80 na hovězí a 110 na vepřové maso. Třičtvrtě miliardy korun pak představuje asi pět procent z celoročních tržeb chovatelů prasat nebo 140.000 tun krmiv. "Farmáři nyní musí prodávat jen ekonomicky bezpečným odběratelům," uzavřel Veleba.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down