24.08.2006 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veleba pohrozil, že zemědělci budou muset na sebe upozornit jako lékaři

Stát by měl zemědělcům více pomáhat v letech, kdy je postihne neúroda kvůli nepříznivému počasí stejně jako letos, zdůraznil prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po dnešním zahájení výstavy Země živitelka v Českých Budějovicích. Pohrozil, že ještě se uvidí, jak k farmářům přistoupí nová vláda. Dozrávají totiž do stavu, že budou muset změnit taktiku a upozornit na sebe tak jako lékárníci a lékaři. To tiše zraje v našich řadách, dodal.

Ministr zemědělství Jan Mládek uvedl, že stát letos vyplatí zemědělcům v přímých platbách 8,7 miliardy korun. Pomoc by podle něj neměli zemědělci získávat jen v přímých platbách, například ve Francii pomáhá farmářům systém dotovaného pojištění. Domnívá se, že do budoucna je to cesta, jak řešit rizika škod vzniklých nepřízní počasí. Zemědělci se budou muset pojišťovat, stát je připraven jim s tím pomoci, řekl Mládek. Dodal, že letošní problémy už systém nevyřeší, ale dají se očekávat další změny klimatu. Řadu oblastí postihly záplavy, některé oblasti dokonce dvakrát až třikrát. V červenci přišly vysoké teploty, které způsobily zasychání porostu nebo předčasnou zralost. Sklizeň také přerušily přívalové deště, sklizeno je zatím asi 70 procent úrody, shrnul.
Podle Veleby bude málo kvalitního chlebového obilí, nedostatek sladu, budou problémy s kvalitou obilí krmného do krmných směsí. Předloňský rok byl podle něj na úrodu výjimečný – sklidilo se 8,8 milionu tun obilí, loni zemědělci sklidili 6,9 milionu a letošní sklizeň podle odhadu nepřekročí šest milionů tun obilí.
Situace se ale podle Mládka v různých regionech liší. Podle něj není důvod k obavám, že by byl nedostatek potravinářské pšenice. Již před klimatickými problémy zemědělci sklidili 1,25 milionu tun a roční spotřeba v republice dosahuje 1,2 tun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down