16.10.2006 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veleba: Vláda navrhne dorovnat přímé platby pro zemědělce na 70 procent

Vláda Mirka Topolánka hodlá pozměňovacími návrhy k rozpočtu na rok 2007 zajistit dorovnání přímých plateb pro zemědělce na 70 procent úrovně starých členských zemí EU, jak má Česká republiky dojednáno. Po nedělním jednání s premiérem Topolánkem a ministryní zemědělství Milenou Vicenovou to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Veleba.

K dorovnání plateb je podle Vicenové třeba již jen 700 milionů Kč, které se mají získat přesunem v rozpočtu ministerstva zemědělství, uvedl Veleba. Problém je, že rozpočet je již ve sněmovně, podotkl. Veleba považuje za nestandardní, že na jednání u Topolánka byl sám a ostatní představitelé zemědělských svazů či odborů na něj nebyli připuštěni. Ve čtvrtek se má Veleba setkat se zástupci KDU-ČSL.
Topolánek prý dnes zástupce zemědělců vyzval také k ustavení expertní skupiny, která má začít diskuzi o budoucnosti zemědělství v souvislosti s českým předsednictvím v EU v roce 2009. ODS míní, že evropské zemědělství by mělo jít cestou postupného odbourávání dotací.
Ministerstvo zemědělství ve čtvrtek oznámilo, že posílí zdroje na dorovnání přímých plateb zemědělcům v příštím roce o 400 milionů Kč, které půjdou z úspor v rozpočtu zemědělské kapitoly. Na maximální doplatek přímých dotací do 70 procent úrovně ve starých členských zemích EU tak úřadu scházelo ještě zhruba 1,5 miliardy korun. Veleba ale tyto údaje v pátek zpochybnil, chybělo prý 2,6 miliardy.
Agrární komora chce splnění tohoto požadavku vyjednat do konce října, jinak hrozí uspořádáním velké protestní akce zemědělců v Praze. Vicenová s protesty nesouhlasí. Za nekorektní a populistické považuje tyto hrozby také Asociace soukromého zemědělství.
MZe mělo ve vládním návrhu státního rozpočtu na příští rok peníze na dorovnání 40procentních přímých plateb z Bruselu na 59 procent úrovně ve starých členských zemích EU. Na maximální možný doplatek do 70 procent úřadu chybělo zhruba 1,9 miliardy korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down