Veleba zůstane prezidentem komory

Prezident Agrární komory Jan Veleba zůstane ve funkci až do řádného volebního sněmu v březnu 2014. Rozhodlo o tom jednomyslně představenstvo největší tuzemské nevládní organizace zemědělců. v Veleba byl v sobotu zvolen do Senátu. Jak uvedl, o vedení komory v dalším volebním období se již ucházet nebude.

Prezident komory poukázal na to,že je tady poprvé v téměř dvacetileté historii Agrární komory ČR situace, kdy její šéf bude zároveň v nejvyšších patrech politiky. Pro Agrární komoru to může znamenat zvýšení prestiže i politického vlivu. Domnívá se, že je to pro většinu českých zemědělců velmi pozitivní.
Kvůli souběhu obou funkcí šéf agrárníků deleguje více povinností na viceprezidenty Jindřicha Šnejdrlu, Bohumila Beladu a tajemníka Martina Fantyše. Zároveň prý přestane každodenně jezdit mezi Velkým Meziříčím, kde žije, a Prahou a bude domů jezdit jen na víkendy.
Veleba kandidoval jako nezávislý. V čele českých zemědělců je od března 2005, jejich šéfem byl zvolen třikrát po sobě. Patřil k zakladatelům Strany venkova, z níž vystoupil v roce 2002. V roce 2010 úspěšně kandidoval do zastupitelstva Velkého Meziříčí jako bezpartijní za ČSSD.
Pětašedesátiletý Veleba ve víkendovém druhém kole voleb do horní sněmovny ve volebním obvodě Chrudim porazil Tomáše Škaryda, když získal 59,7 procenta hlasů. Veleba usedne do senátního křesla po Petru Pithartovi, který se už volebního klání nezúčastnil.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *