Veletrhu v Dubaji se zúčastní také ministr Jurečka

Nejvýznamnějšího potravinářského veletrhu v arabském světě, který se od neděle uskuteční v Dubaji ve Spojených arabských emirátech (SAE), se letos zúčastní devět českých firem. Do Dubaje se vypraví také ministr zemědělství Marian Jurečka. Informovalo o tom ministerstvo zemědělství. Veletrh Gulfood je s francouzskými veletrhy SIAL a německou výstavou Anuga mezi nejvýznamnějšími přehlídkami potravinářství na světě.

Pod patronací ministerstva zemědělství se v Dubaji letos představí výrobce cereálních výrobků Emco, konzervárny Hamé, obchodník s mléčnými výrobky Laktos, Mlékárna Hlinsko, výrobce směsí pro pekaře a cukráře Semix Pluso a producent instantních potravinových směsí Simandl. Samostatně se budou v komoditně zaměřených halách prezentovat obchodníci s mléčnými produkty Interlacto a Lacnea a firma Al-Namura, která mimo jiné vyrábí energetické nápoje.
Spojené arabské emiráty patří v regionu mezi nejvýznamnější obchodní partnery České republiky.  Vzájemný obchod v posledních letech spíše stagnuje, jeho bilance je však dlouhodobě výrazně kladná ve prospěch českých vývozců. V posledních letech obrat obchodní výměny mezi ČR a SAE je okolo 300 milionů korun ročně.
Z ČR se do SAE vyváží především mléčné produkty, cukr, čokoláda a minerální vody. Právě pro tyto skupiny výrobků je možnost uplatnění českých výrobků na tamním trhu nejvyšší. Zájem je zde také o cukrovinky, cereálie a nealkoholické nápoje. Pro atraktivnost země pro potravináře hovoří také skutečnost, že spotřeba potravin v SAE v posledních letech ročně roste o pět až sedm procent. Hlavním důvodem je zvyšující se počet obyvatel a jejich rostoucí kupní síla.
Minulého ročníku veletrhu Gulfood se zúčastnilo 4500 vystavovatelů, 110 národních pavilonů navštívilo takřka 82 000 odborníků ze 170 zemí.
Arabský poloostrov je jednou ze strategických oblastí pro český agrární vývoz. Jednou z pěti zemí, v nichž by měli ještě během letošního roku na českých ambasádách začít působit agrární diplomaté, je právě Saúdská Arábie. Odborníci, kteří mají českým výrobcům zemědělských a potravinářských produktů pomáhat pronikat na cizí trhy, mají nastoupit také do Ruska, Srbska, Číny a na Ukrajinu. MZe vypsalo s ministerstvem zahraničních věcí na tyto pozice začátkem ledna výběrová řízení.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down