Velká poptávka po fotovoltaice v ČR pokračuje

Velká poptávka po instalaci fotovoltaických elektráren v Česku pokračuje i letos. Energetická společnost ČEZ Prodej do konce května nainstalovala 2100 zařízení, což je meziročně o polovinu více. Pětinásobný nárůst počtu instalací oproti loňsku zaznamenal také E.ON. Obě firmy zároveň slibují zrychlení montáží. Vyplývá to z informací obou společností.

ČEZ Prodej v současné době podle generálního ředitele společnosti Tomáše Kadlece zrychluje proces instalací, ve většině případů ji nyní zvládne do čtyř měsíců. Podle Kadlece ke zrychlení pomáhá digitalizace přípravy projektů. ČEZ dále ve spolupráci s OIG Power rozšířil nabídku bateriových řešení o nové typy, podle firmy bude letos podíl instalací fotovoltaik s baterií kolem 70 procent.
Společnost zároveň v reakci aktuální situaci na trhu, kde má řada dodavatelů problémy se zajištěním zakázek, upraví svůj systém záloh. "Obrovská poptávka bohužel přilákala na trh nové dodavatele bez jakýchkoliv zkušeností a tisíce lidí tak stále marně čekají na své fotovoltaické elektrárny. Zákazníci tak začali být opatrní a chtějí větší záruky, například si dávají pozor na placení vysokých záloh předem. Chceme jim proto vyjít vstříc a při podpisu smlouvy budeme vyžadovat pouze desetiprocentní platby. Rádi bychom pomohli narušenou důvěru lidí ve fotovoltaiku obnovit," řekl Kadlec.
Standardem na trhu je podle ČEZ záloha ve výši 40 až 50 procent. Další platby podnik podle Kadlece vyžaduje po zajištění připojení do distribuční sítě a stanovení termínu montáže.
Zrychlit instalace chce také E.ON. Společnost přiznala, že v souvislosti s velkým zájmem začala v předchozích měsících nabírat prodlevy v realizaci části zakázek. I kvůli tomu firma na více než čtyři měsíce zastavila příjem nových poptávek. Společnost během této doby podle vedoucího zákaznických řešení společnosti Ondřeje Hájka posílila kapacitu zaměstnanců i instalačních partnerů a zároveň přešla na nový systém. Nyní E.ON instaluje kolem 110 solárních zařízení týdně, celý proces nyní podle firmy trvá do šesti měsíců.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down