Velké vinařské firmy sčítají po mrazech škody, některé nejsou pojištěné kvůli vysoké ceně

Velké vinařské firmy počítají ztráty po mrazech z minulého týdne. Některé nebyly pojištěné, dalším bude krýt pojištění jen část produkce, o kterou nyní přišly. Svaz vinařů v úterý škodu odhadl na více než miliardu korun.

Proti mrazům není pojištěná například největší vinařská společnost v Česku Bohemia sekt. Ředitel Bohemia sektu Ondřej Beránek to zdůvodnil tím, ževíce moravských hroznů si za peníze kompenzující škody na vinicích koupit nemohou, proto se už v minulosti rozhodli se proti mrazům nepojišťovat. Z vinic této firmy ovlivnily mrazy pouze vinice v nižších oblastech, konkrétně u Pavlova, Velkých Bílovic a Sedlce, kde jsou na zasažených vinicích škody mezi pěti až deseti procenty. Horší situace je v okolí Bzence, tam se odhadují výrazně větší škody, které ale budou teprve v následujících dnech vyhodnocovat. Na vinicích ve vyšších polohách neevidují žádné škody, řekl vinohradnický manažer skupiny Josef Svoboda.

Vinice nemá pojištěné ani Znovín Znojmo, který má už přes 500 hektarů. Polovinu z nich na Znojemsku a druhou na Hustopečsku. Generální ředitel společnost Pavel Vajčner k tomu řekl, že pojištění je drahé. Problém s mrazy se podle něj týká zejména pěstitelů, kteří mají vinohrady na jednom místě. To ale není případ Znovínu, který má plochu vinic roztroušenou po regionu. Také škody, které firma zaznamenala, jsou rozdílné podle místa. Někde škody nejsou žádné, jinde se dostávají ke 40 procentům, týká se to zejména dolin. Vajčner předpokládá, že zasažena byla asi pětina jejich vinic. Nižší výnos podle něj určitě bude. Pokud nepřijde v květnu další pohroma, bude firma dál soběstačná, míní Vajčner.

Potíže má i Vinium z Velkých Pavlovic. Jeho obchodní ředitelka Ladislava Antálková sdělila, že odhaduje škody na deseti až 30 procentech vinic. Mráz šel podle ní pásy a nejvíce poškozené jsou náchylné odrůdy jako Pálava. Odolnější odrůdy jako Veltlínské zelené jsou poškozeny méně. Firma je pojištěná. Uvedla, že pojištění je ale velice drahé. Jsou velká firma a už nedosáhne na dotaci. Pojistné plnění může dosáhnout jen 20 procent.

Obchodní ředitelka Vinia řekla, že finanční ztráty budou u nich velké. Nejsou schopni je ještě dnes vyčíslit. Podle ní je důležité také to, že i vinice, které nejsou zcela poškozeny, potřebují nějaký čas na regeneraci. To znamená, že vinobraní bude asi o měsíc později a hrozny nebudou mít takovou cukernatost. To je další finanční ztráta pro vinaře, dodala.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down