02.08.2002 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký úspěch malých žní

Pole zaplněné technikou a samozřejmě i mnoha lidmi mohli shlédnout náhodní cestující, kteří projížděli Lysicemi na Blanensku ve středu 31. července. Konal se zde totiž Den Zemědělce zaměřený na sklizeň obilovin včetně slámy a praktickou ukázku aplikace kejdy, který pořádaly redakce týdeníku Zemědělec, Farmář, Mechanizace zemědělství a místní zemědělská akciová společnost.

Celkem 1200 návštěvníků i zástupců vstavujících firem vidělo během dne kromě zemědělské techniky v akci také dvě neobvyklé soutěže. Šlo o nasazování žacího válu na sklízecí mlátičku na čas a soutěž teleskopických manipulátorů o titul Machr s manipulátorem.
Nejdříve do vyhraněného prostoru před tribunu najelo postupně osm sklízecích mlátiček s připojeným žacím stolem na přepravním vozíku. Cílem dvojčlenné posádky bylo v co nejkratším čase nasadit žací vál včetně připojení hydrauliky a kardanů. Nejlepší čas 1:46 min. dosáhla sklízecí mlátička Claas Lexion. Pak již přišla na řadu sklizeň pšenice moderními sklízecími mlátičkami téměř všech významných značek. Pro každý stroj byly vyčleněny dvě jízdy, při druhé se k mlátičce připojil jeden ze tří překládacích vozů. Výsledek práce všech předvedených strojů byl podroben důsledné kontrole zejména na sklizeném řádku, kde zemědělce zajímaly především ztráty. Sklízecí mlátičky vystřídaly samosběrací vozy a lisy na kulaté a hranaté balíky. V této kategorii zemědělských strojů bylo předvedeno celkem deset souprav, které dokázaly, že jde vesměs o moderní a výkonné stroje. Sklizeň pšenice zakončilo před tribunou vyprázdnění překládacích vozů do nákladního automobilu.
Vzrušení nejen vlastních aktérů, ale i zástupců jednotlivých firem a návštěvníků, přinesla další soutěž před tribunou, které se zúčastnily teleskopické manipulátory. Ty měly v co nejkratší době překonat vytyčenou dráhu s nasazeným balíkem slámy. Do poslední jízdy vedl před manipulátorem Merlo o necelou vteřinu Massey Ferguson, poslední brilantní jízdou překonal oba dva stroje o necelých 20 vteřin manipulátor Caterpillar. Výsledné časy nezměnily ani trestné body, a tak titul Machr s manipulátorem a zlacený pohár převzal zcela zaslouženě Dušan Pisla ze ZD Vendolí.
Po praktickém předvedení kejdovačů zakončila jednodenní ukázku žní odpolední sklizeň triticale na svahu. I do této doby vydrželo v Lysicích mnoho diváků, kteří si mohli prohlédnout další moderní techniku v expozicích jednotlivých firem. K jejich spokojenosti přispělo nejen krásné počasí, ale určitě i dobrá organizace a občerstvení bez front.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down