Ptačí chřipka, která se u nás objevila počátkem roku, s sebou přinesla kromě masového vybíjení chovů drůbeže také zákaz burz a výstav ptactva včetně toho exotického. To bude v zemi, která je v obchodu s exotickým ptactvem minimálně středoevropskou velmocí, znamenat řadu komplikací pro obchodníky i chovatele. Ptačích burz se u nás totiž měsíčně konaly zhruba tři desítky a papoušci z tuzemských chovů, s nimiž se na nich obchoduje především, jsou již řadu let žádaným exportním artiklem.
Každoročně se jich z České republiky vyveze za několik desítek milionů korun a to by mohl aktuální výskyt ptačí chřipky na našem území letos změnit. Podnikatelům, kteří papoušky na burzách vykupují, vzniknou kvůli zákazu značné finanční ztráty a komplikovaný teď bude i samotný vývoz papoušků ze země, což v konečném důsledku pocítí i tisíce chovatelů exotických opeřenců, kteří přijdou o důležitá odbytiště i peníze.
Papoušci z tuzemských chovů obvykle končili u zákazníků v Itálii, Nizozemsku, na Balkáně či v Řecku, a přestože export do třetích zemí mimo Evropskou unii vyžaduje řadu povolení, hodně se v poslední době vyváželo také na Ukrajinu, do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, a také do Spojených arabských emirátů, Iráku, Kuvajtu, Kataru či do Turecka. V obchodě s papoušky přitom nejde jen o levné andulky, ale především o větší papoušky, jejichž cena se pohybuje od několika tisícikorun až po statisíce, jež jsou zákazníci ochotni zaplatit například za aru hyacintového.
Všechno ale nasvědčuje tomu, že naše papouščí velmoc ohrožena nebude. Chovatelé totiž mají možnost požádat o výjimku a pokud splní požadavky veterinářů, budou jejich opeření miláčkové s největší pravděpodobností likvidace ušetřeni.