Vepřové poroste až v září

Obchod s vepřovým masem se na domácím trhu neoživí dříve než v září. Spotřebitelé výrazně nereagují na snížení cen v obchodní síti, jednak protože každoročně se projevuje výkyv spotřeby tohoto druhu masa v letních měsících směrem dolů, a jednak také proto, že ke snížení spotřebitelských cen dochází až v poslední době. Informoval o tom tiskový mluvčí ministerstva zemědělství Hugo Roldán.

Zatímco v lednu činila výkupní cena vepřového masa 37,3 koruny za kilogram živé hmotnosti, v květnu již klesla na 32,6 koruny. Průměr loňského, velmi příznivého, roku byl naproti tomu 44,1 koruny. Rovněž spotřebitelské ceny vepřového klesly od počátku roku u některých partií i o deset a více korun na kilogram, uvedl Roldán dále.
Roli ve ztížení odbytu vepřového hraje podle něj také nově
spuštěná dovozní kvóta ze zemí EU ve výši 6500 tun do konce roku.
„Na současné hladině cen vepřového hraje nepochybně negativní roli i fakt, že producenti nevyužili loňskou cenovou konjunkturu k tomu, aby si zajistili odbyt dlouhodobými smlouvami i za cenu toho, že by šli s tržbami o něco dolů, tvrdí Roldán.
Letošní bilanci zahraničního obchodu však MZe hodnotí jako
podstatně lepší než loni. Za prvních pět měsíců roku ČR dovezla 7278 tun vepřového a vyvezla 6400 tun. Za stejné období roku 2001 import dosáhl 5677 tun a export 3994 tun.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *