Vepřové: šance ve vývozu

Jatečných prasat bude zřejmě jistou dobu nedostatek. Jejich farmářská cena od začátku června stoupla a postupný růst by měl zatím trvat, očekávají producenti. Obrat na českém trhu kopíruje vývoj v Evropě.

„Na evropském trhu můžeme s naší produkcí jak co do kvality, tak ceny obstát. Záleží na nás, jak tuto šanci využijeme,“ prohlásil předseda družstva Centroodbyt Jan Veleba na úterním celorepublikovém shromáždění chovatelů a producentů prasat v Havlíčkově Brodě. Ti ve svém memorandu doporučují samostatným chovatelům, aby pokračovali ve spojování do odbytových družstev. Chovatelé chtějí také ukončit období konfrontace se zpracovateli a nabízejí jim komunikaci jako rovnocenní partneři.
„Je nutné, abyste byli sdružení,“ podpořil předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser snahu o další rozšíření společného obchodování. „Je ale mylné si myslet, že tady budeme diktovat ceny,“ poznamenal. Přihlásil se také ke snaze odbytového družstva propagovat české vepřové: „Stát na to peníze nedá, musíme se složit dohromady.“ Centroodbyt chce podle Veleby poskytovat pravidelný informační servis o situaci na trhu, rozšířit obchodování o hovězí, zajišťovat členům levnější vstupy, například dodávky sóji. Veleba také avizoval, že od července zahájí činnost obchodní oddělení Centroodbytu.
„Pokud budeme chtít zachovat výrobu vepřového a v roce 2008 se dostat na stavy prasat pět milionů kusů, musíme z republiky vyvážet. I kdyby domácí spotřeba stoupla na 45 kilogramů na obyvatele za rok, nepomůže nám to. Řešením je export,“ uvedl. Věří, že tuzemští producenti budou schopni vyrobit kvalitní a levnější prasata a ročně jich 1,5 milionu vyvézt. „I letos ale budeme nakupovat vepřové boky v Dánsku jen proto, jsou levnější a kvalitnější,“ řekl Steinhauser.
Centroodbyt podle ředitele Pavla Krejčíka testoval prodej prasat na více jatek v Rakousku a Německu, vyvážel také do Maďarska, nyní jedná s Ruskem. Na německý trh, které není soběstačné ve výrobě vepřového, prodávají také někteří velcí producenti. „Dodávky by bylo vhodné koordinovat třeba přes Centroodbyt, který by pak ale měl vyjednat stejné podmínky, jaké mají tamní farmáři,“ zdůraznil Vladimír Petrů, ředitel společnosti Animo Žatec.
Své kolegy také nabádá, aby byli ve střehu a dobře zvažovali, komu prasata prodat a kolik ze své produkce smluvně vázat na příští rok. „Neměli bychom se nechat nalákat na vysoké ceny masokombinátů, které jsou před padnutím,“ varuje. Nerad by viděl, aby se naplnil scénář německé a holandské konkurence, která nám prorokuje do konce příštího roku pokles stavů prasat o dalších dvacet procent a zavření až 70 procent masozpracujících závodů.
Předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský předpovídá, že propad ve výrobě vepřového bude pokračovat. „Od začátku roku šlo podle statistiky na jatka měsíčně o tisíc prasnic víc než v minulém roce. Porážky prasat jsou o 15 tisíc kusů měsíčně nižší než před rokem,“ porovnal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *