Vepřové se propadá

Ceny jatečných prasat v živém prolomily třicetikorunovou hranici a míří stále dolů. Naděje na obrat je podle odborníků v nedohlednu. V přebytcích vepřového, ale i drůbežího masa se topí celý evropský trh.

K pádu cen prasat vede převis nabídky nad poptávkou, který zřejmě ještě prohloubí očekávaný dovoz vepřového z Evropské unie po otevření bezcelní kvóty na 6500 tun od 1. července. Prodej vepřového masa však vázne i kvůli přetlaku laciné drůbeže na tuzemském a evropském trhu.
Odbytové družstvo Agropork přistoupilo minulý čtvrtek na cenu 28 korun za kilogram živé hmotnosti. „Čtvrtinový podíl na trhu, který máme, je málo na to, abychom zvrátili tragický cenový vývoj,“ přiznává místopředseda Agroporku Jaroslav Míl. Snahy o spojení sil s ostatními odbytovými organizacemi i jednotlivými výkrmci jsou podle něj bezúspěšné. „Tvrdí se, že na snížení farmářské ceny tlačí masokombináty, ale perfektně mají situaci přečtenou řetězce, a ty útočí na cenu,“ poznamenává Míl. Navíc obchodní řetězce si stále ve větším měřítku přivážejí vepřové ze zahraničí a nechávají si jej připravit pro trh v tuzemských masokombinátech, potvrzuje ředitel společnosti Maso Planá Emil Kasper.
„Přebytek prasat není tak vysoký, aby cena musela tolik klesat,“ myslí si Petr Vaněk, výrobní ředitel společnosti Agpi Písek. „Prodáváme kilogram o pět až šest korun pod úrovní nákladů a současné ceny jsou pro nás jako specializovaného výkrmce o to víc katastrofální,“ uvedl.
Klesající cena prasat se přičítá také dovozům. Od ledna do poloviny června se podle bilančního centra SZIF dovezlo 8245 tun vepřového masa a 41 tun živých prasat, přičemž za celý loňský rok to bylo 15 811 tun vepřového a necelých 29 tun zvířat. Letos se naopak od nás vyvezlo 6595 tun vepřového a 4206 tun prasat.
Tuzemské ceny jatečných prasat jsou podle Kaspera odrazem cen v Evropě. „Spotřebitele ale nepřesvědčí o větší konzumaci vepřového ani jeho nižší cena. Poptávka v obchodech je stejná, jako když prasata stála 50 korun. Český trh prostě není schopen nadprodukci vstřebat,“ dodal.
Producenti očekávají, že jim podobně jako za poslední vepřové krize pomůže stát. Také oba horcí kandidáti na ministra zemědělství, Jaroslav Palas a Jan Grůza, si myslí, že bude muset zasáhnout Státní zemědělský intervenční fond a subvencemi podpořit vývoz. Ministr Jan Fencl ale výkrmcům vyčítá, že „nevyužili doby, kdy ceny prasat rostly do nebe, k uzavření dlouhodobých smluv a volili dobrodružnou alternativu“. Místopředseda Agroporku se ale kritice brání: „Neznám nikoho, kdo by měl dlouhodobé smlouvy podepsané i s cenou. I kdyby je s námi některé masokombináty v dobré víře uzavřely a cenu dodržovaly, byla by to jejich smrt.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *