09.05.2005 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vepřové zase míří dolů

Nespokojenost s vývojem na trhu vepřového masa opět přivedla do Větrného Jeníkova producenty prasat. Vedení družstva Centroodbyt chovatele nabádá, aby neprodávali za nízké ceny, které si diktují tuzemské masokombináty a jsou v rozporu s vývojem v sousedních zemích. Zpracovatelé však tvrdí, že ceny jatečných prasat u nás kopírují německé.

Farmářská cena prasat je znovu pod výrobními náklady a toto odvětví je v přímém ohrožení, prohlásil minulý týden Jan Veleba, prezident Agrární komory ČR a současně předseda družstva Centroodbyt. Masokombináty podle jeho slov pracují ve shodě a diktují jednotnou základní cenu 37 až 38 korun za kilogram jatečně upraveného těla. „Tato cena je v rozporu s posledním vývojem v sousedních zemích. Například v Německu je vyhlášená cena 1,37 eura za kilogram, tj. 42,20 koruny,“ porovnává Veleba.
„Naše ceny kopírují Německo, resp. dovozce vepřového masa. Pod námi je Belgie, odkud se do republiky nyní dováží,“ oponuje předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser. „Neviděl jsem od našeho vstupu do Evropské unie, že by ČR byla s cenami prasat pod unijním průměrem,“ dodává.
Referenční ceny k 17. dubnu zveřejněné v přehledu evropského trhu na konci minulého měsíce (čerstvější vydání nebylo do naší uzávěrky k dispozici – pozn. red.) ukazují, že ČR je s 136,93 eura za 100 kg JUT nad průměrem EU, který činil 132,49 eura. Cena v Německu dosahovala 135,98 eura, v Rakousku 136,86 eura, v Belgii 130,70 eura, v Dánsku 122,95 eura, v Polsku 127,81 eura.
„Každý týden se opakuje v podstatě totéž – naše ceny odpovídají vývoji v sousedním Německu,“ poznamenává Steinhauser a rozhodně protestuje proti dohodě tuzemských masokombinátů. „Konkurence mezi nimi je natolik ostrá, že ji vylučuji,“ ohradil se proti slovům Jana Veleby. Chápe přitom, že domácí producenti nejsou s cenami prasat spokojeni. „Jejich nabídka je ale vyšší než poptávka,“ říká Steinhauser. To potvrzuje i Veleba, když na základě ankety mezi producenty přítomnými na shromáždění 28. dubna ve Větrném Jeníkově uvádí, že týdenní nabídka prasat představuje 22 390 zvířat při průměrné hmotnosti 107 až 112 kilogramů, zatímco poptávka činí 21 840 kusů.
Přitom dovozy vepřového masa do ČR jsou vysoké a stále rostou, připomíná předseda svazu zpracovatelů. Vysvětluje to dobrou cenou i kvalitou zboží.
V tuzemsku výroba vepřového masa stále klesá. Za letošní první čtvrtletí byla o 19 procent menší než ve stejném období vloni. Za březen představuje meziroční snížení 21,6 procenta.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down