Verdant: spojení financí a udržitelnosti

Bankovní úvěr je nejobvyklejší způsob financování výroby. Typický bankovní produkt však jen málokdy dokáže reflektovat specifické potřeby zemědělství. Flexibilnější a především dlouhodobější alternativou je model financování, který spojuje zemědělce s investičním subjektem, který se zaměřuje na zemědělské projekty. Jedním z nich je Verdant.

Verdant je obchodní značkou skupiny APF GROUP, která se zaměřuje na dlouhodobé investice do zemědělské půdy a zemědělských projektů. „Jeden z mých oblíbených citátů říká, že kdo má půdu, ten má moc, což platí od středověku,“ říká Karel Mičulka, výkonný manažer skupiny APF GROUP. „Půdy, na které se produkují potraviny, stále ubývá a její cena tak neustále roste. Naší snahou je udržet ji co nejvíce v českých rukou a předat ji budoucím generacím v takové kondici, aby na ní dále mohli hospodařit. Velmi uvážlivě proto hledáme projekty, které finančně podpoříme nebo do nich spoluvlastnicky vstoupíme.“

Verdant spolupracujícím zemědělcům poskytuje nejen kapitál, ale také odborné znalosti a zkušenosti. Investor je partnerem zemědělce, má zájem na dlouhodobém úspěchu projektu a jeho rozvoji a růstu.

Karel Mičulka, výkonný manažer skupiny APF GROUP

Strategie a návratnost

Klíčovým prvkem úspěšného financování je dobře definovaná strategie, která zahrnuje nejen samotnou zemědělskou činnost, ale i následnou distribuci produktů. Návratnost investice je zajištěna prostřednictvím podílu na zisku. Tento přístup se liší od tradičních bankovních úvěrů, které často neberou v úvahu dlouhodobý potenciál projektu. Investor (skupina APF GROUP) je tímto způsobem osobně zainteresován na úspěchu projektu.

Strategie financování zahrnuje několik kroků. Prvním je identifikace vhodných zemědělských projektů, které mají potenciál pro růst a udržitelnost. Následně se vypracuje detailní plán, který zahrnuje všechny aspekty projektu, včetně produkce, distribuce a marketingu. Plán je nejen základem pro rozhodování o investicích, ale také umožňuje sledovat pokrok projektu a jeho návratnost.

„Nemáme ambici zemědělce, jak se říká, vodit za ruku,“ vysvětluje Karel Mičulka. „Role jsou přesně rozděleny: my zajišťujeme finance, zemědělec dělá svou práci. Na druhou stranu to ale rozhodně není model ‚dej mi peníze a mlč‘. Společný je cíl a cesta, která k němu směřuje. Na tom musí panovat shoda.“

Udržitelnost a inovace

Udržitelnost je klíčovým aspektem moderního zemědělství. Skupina APF GROUP podporuje pouze takové aktivity, které mají pozitivní vliv na kvalitu půdy a dlouhodobou produktivitu.

Příkladem může být např. zatravňování orné půdy, tedy dočasné převedení orné půdy do režimu pastviny nebo louky. Půda si na několik let „odpočine“, což z dlouhodobého hlediska zlepšuje její kvalitu. Na pastvinách pak může probíhat extenzivní chov masného dobytka.

K modernímu zemědělství patří i inovace. Dalším příkladem úspěšného investičního projektu je spolupráce s farmou na Olomoucku, která se specializuje na akvaponické pěstování zeleniny a produkci bioplynu. Investoři poskytují farmě finanční prostředky na nákup půdy (rozšíření produkce) a technologií, což zajišťuje nejen udržitelnost, ale i růst projektu.

Investice do půdy

Investice do zemědělské půdy je považována za jednu z nejstabilnějších a nejméně rizikových forem investic. Vzhledem ke svému omezenému množství má dlouhodobě rostoucí hodnotu.

Skupina APF GROUP má aktuálně ve svém vlastnictví více než 830 hektarů zemědělské půdy v okresech Znojmo, Břeclav, Hodonín, Uherské Hradiště, Brno-venkov, Vyškov, Kroměříž, Prostějov, Přerov a Olomouc. Jedná se o oblasti, které mají v rámci Česka nejvyšší bonitu (kvalitu) zemědělské půdy a současně mají nejlepší podmínky pro zemědělskou produkci. Investiční projekty skupiny v rámci zemědělské prvovýroby proto směřují primárně do těchto regionů.

„Vyrostl jsem v malé vesnici na jižní Moravě, co by kamenem dohodil od rakouských hranic. Rolnictví u nás bylo hluboce zakořeněno navzdory tomu, že rodiče během kolektivizace o svou půdu přišli. Studoval jsem Provozně ekonomickou fakultu České zemědělské univerzity, profesně jsem se pak zemědělství a jeho financování věnoval jak v bankovním, tak realitním sektoru. VERDANT je současným vyústěním mé životní cesty, víry v to, že půda je nejen investice, ale i dědictví, které je potřeba chránit a rozvíjet,“ říká Karel Mičulka.

Rozvoj ekologicky udržitelného zemědělství posiluje lokální ekonomiku a přispívá k zajištění potravinové bezpečnosti všech. Cílem VERDANT není bezmyšlenkovité zvyšování produkce, ale pečlivé hospodaření s půdou. Veškeré investice jsou proto realizovány v souladu s těmito hodnotami.

Co znamená Verdant?

Jazykový koutek na závěr: Slovo verdant se v angličtině používá k popisu něčeho, co je zelené nebo bohaté na vegetaci. Pochází z francouzského slova verdoier, což znamená být zelený.

Zaujal vás článek? Pro více informací navštivte naše webové stránky nebo kontaktujte výkonného manažera.*

APF GROUP
www.verdant.cz
www.apfgroupcr.com

Karel Mičulka
kmiculka@apfgroupcr.com
+420 734 154 897

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down