09.11.2001 | 08:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejné stráže přírody musí počkat

Ministr zemědělství Jan Fencl oznámil, že navrhne vládě dočasně přerušit jednání o návrhu zákona o ozbrojené veřejné stráži přírody a že tento problém hodlá ještě široce prodiskutovat. Cílem diskuse by měla být výrazně většinová podpora této normy, která je podle něj vzhledem k významu zákona nezbytná

. Pro očekávaný velmi těsný souhlas také Fencl návrh stáhl z jednání vlády v říjnu a následně jeho úřad požádal o vyjádření i hejtmany jednotlivých krajů, pod které má veřejná stráž spadat. Negativní stanovisko vyjádřilo šest dotázaných, souhlasilo pět krajů a dva, Jihomoravský a Pardubický, se nevyjádřily. Náklady na zřízení stráže by se měly pohybovat kolem 230 milionů korun ročně a přestože strážci mají spadat pod kraje, náklady na ně nebudou hrazeny z krajských rozpočtů. Podle návrhu zákona má veřejnou stráž tvořit 570 ozbrojených profesionálů a asi 4600 dobrovolníků. Návrh byl podle ministra předložen ve dvou verzích, a to s ozbrojenou i neozbrojenou stráží, přičemž všechna připomínková místa zvolila první variantu. Kriminalita v okruhu působnosti veřejné stráže podle Fencla narůstá. „V současné době působí na území ČR asi 25.000 dobrovolných strážců. Jejich počet však není úměrný účinnosti,“ dodal.
Stráž by měla být oprávněna například zjišťovat totožnost lidí, které přistihne při protiprávní činnosti, odebírat lovecké zbraně a nástroje, ulovené živočichy a přírodniny. Rovněž bude moci ukládat pokuty za přestupky.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down