15.11.2004 | 10:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veřejné zakázky v EU

Hodnota projektů uskutečněných v rámci veřejných zakázek dosahuje 16,3 % HDP Evropské unie, což předsatvuje zhruba 240 bilionů korun. Letošní vstup ČR do EU otevřel pro české firmy možnost účastnit se veřejných zakázek ve všech členských státech EU jako rovnocenný partner. Jak tuto příležitost využijí?

V poslední době se české firmy se stále více zajímají o to, jak se zapojit do souboje o tyto veřejné zakázky. Firmy chtějí vědět, kde hledat informace, jak lobovat za své zájmy, jak se mohou do výběrových řízení zapojit a samy aktivně zjišťují své možnosti.
On-line průzkum VĚŘEJNÉ ZAKÁZKY V EU, které provádí portál BusinessInfo.cz společně s Českou podnikatelskou reprezentací v Bruselu (CEBRE), je prvotně určen pro firmy s ambicemi či zkušenostmi účastnit se veřejných zakázek ve státech EU. Účelem je zjistit, o jaká teritoria mají české firmy největší zájem; o jaký druh zakázek by se chtěly ucházet (stavební práce. dodávky zboží či služeb); kde hledají informace a zda se výběrových řízení účastní jako jednotlivci či v konsorciích.
Půzkum by měl také ukázat, kde firmy podle svého subjektivního hodnocení dělají chyby a jakých překážek se nejvíce obávají (např. přílišná byrokracie, krátké lhůty pro předložení nabídky, netransparetnost a korupce, příliš velká konkurence apod.). Zajímá nás též zda mají tuzemští podnikatelé vůbec dostatek informací o veřejných zakázkách mimo ČR a jakou podporu by při účasti na veřejných zakázkách uvítali.

Ze zkušeností CEBRE vyplývá, že české firmy považují velmi často za handicap neznalost místního prostředí, jazykovou bariéru, chybějící osobní kontakty a obávají se diskriminace ze strany zahraničních účastníků. Na CEBRE se obracejí spíše malé a středně velké firmy, které zatím nemají zkušenosti a prostředky, aby v Bruselu platily svého člověka, který by potřebné informace monitoroval. Zajímají je tendry celoevropské i unijních institucí. Oborově mezi dotazujícími byly zastoupeny například výrobci kancelářských potřeb, nábytkářské firmy, dodavatelé informačních systémů, ale také firmy schopné zajistit subdodávky pro čistírny odpadních vod a jiná ekologická zařízení.

Vyhodnocení průzkumu napomůže nejen ke zkvalitnění a přesnějšímu cílení služeb CEBRE v této oblasti, ale rovněž i k rozšíření informační báze poskytované k veřejným zakázkám na stránkách portálu BusinessInfo. Všechny zadané údaje jsou zpracovávány anonymně a jejich zneužití je vyloučeno.

Dotazník naleznete na stránkách www.BusinessInfo.cz v sekci Evropská unie / Podnikatelské prostředí.
Upozornění: dotazník lze na jednom PC zobrazit jen jednou.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down