Veterináři chtějí dnes zlikvidovat kvůli salmonele 50 000 slepic

Veterináři k dnešnímu poledni zlikvidovali ve firmě AG Maiwald v Pohořelicích už 35 000 slepic kvůli salmonele. Celkem jich musejí utratit 65 000. Do dnešních 17 hodin chtějí mít utraceno zhruba 50 000 nosnic. Uvedl to Ctirad Zabloudil, vedoucí pohotovostního střediska pro mimořádné situace Státní veterinární správy. Zbytek veterináři zlikvidují v pátek. Další část chovu je ale bez problémů a podnik z něho může vajíčka prodávat, doplnil Zabloudil.

Veterináři odhalili salmonelu poté, co je hygienici ze Zlínského kraje upozornili na průjmové problémy dětí na jednom z táborů, kde byla vajíčka z podniku. Bakterie se objevily ve třech menších halách, ve čtvrté velké hale s 69 000 slepicemi se nákaza nepotvrdila. Proto je možné vejce z této haly konzumovat. Starosta Pohořelic Josef Svoboda řekl, že lidé mohou přijít do podniku vejce vyměnit nebo si koupit kusy z nezasažené produkce. Doplnil, že celou situaci řeší veterináři, a proto nebylo potřeba zapojení hasičů nebo jiných složek záchranného systému.

Slepice se likvidují pomocí plynu. Naskládají se do kontejneru, do kterého se napustí taková koncentrace oxidu uhličitého, že okamžitě ztratí vědomí a jsou usmrceny. Potom se kontejner převeze do asanačního podniku a moučka se spálí, uvedl jihomoravský ředitel veterinární správy Jaroslav Salava. Doplnil, že tento způsob likvidace je nejrychlejší a ověřený, ale i šetrný ke zvířatům. Podle Salavy se salmonela objevila v trusu několika slepic. Slepice však byly bez příznaků tohoto onemocnění. Je běžné, že se patogen objeví ve vylučování, přestože dotyčnému nemoc nezpůsobí. Vylučuje se ale do prostředí, a proto jsou opatření tak brutální, řekl Salava.

Veterináři provedou stovky kontrol za rok a zhruba v jednom ze sta se problémy objeví. Podle Salavy neexistuje stát, který by měl hejna, kde by nikdy nebyla salmonela.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down