Veterináři cvičili postup při likvidaci nákazy

Osm desítek úředních a vojenských veterinářů dnes v Květušíně na Českokrumlovsku nacvičovalo, jak postupovat v případě výskytu závažných nákaz v chovech hospodářských zvířat. Na akci se kromě státní veterinární správy podílela armáda a hasiči. Všechny složky nacvičovaly teoreticky i prakticky součinnost v případě výskytu nákazy, jako jsou slintavka a kulhavka, ptačí chřipka nebo africký mor prasat.

"Hlavním smyslem podobných cvičení je nejen prověřit teoretickou a praktickou připravenost a spolupráci jednotlivých složek. Pomáhají nám také zdokonalovat pohotovostní plány a zlepšovat vzájemnou komunikaci," uvedl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat státní veterinární správy Petr Šatrán. Cvičení se koná každý rok. Česká republika patří dlouhodobě mezi země s nízkým výskytem epidemií nakažlivých nemocí. K tomu podle veterinářů pomáhá nácvik postupu v podobných situacích. "Nákazová situace v ČR je z dlouhodobého hlediska dobrá, a to i ve srovnání s řadou jiných evropských zemí. Jak jsme se však mohli přesvědčit na začátku letošního roku, kdy území našeho státu zasáhla vlna vysoce patogenní ptačí chřipky, dobrá nákazová situace není samozřejmou věcí," uvedl Šatrán. Armáda při taktické přípravě v Květušíně využila například polní veterinární nemocnici, mobilní mikrobiologickou laboratoř a také linku pro dekontaminaci zvířat či lidí a další prostředky. Vybavení i samotní specialisté jsou k dispozici pro případy řešení vážných nákazových situací na území České republiky a také v rámci nasazení NATO NRF sil rychlé reakce kdekoliv ve světě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down