Veterináři na Zlínsku ve čtvrtek dokončili proškolování myslivců, které je jednou z podmínek, aby mohli začít s odlovem černé zvěře v území zamořeném africkým morem prasat (AMP). První odlovy divočáků na Zlínsku pravděpodobně budou o víkendu. Školení v okrese absolvovalo 745 myslivců a mělo by to být konečné číslo, řekl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček.
Další podmínkou, kterou musí myslivci před začátkem lovu divokých prasat na Zlínsku splnit, je instalace speciálních kafilérních boxů. Ulovená prasata se budou do nich dávat na území honitby a přemisťovat se tam budou v obalech, které zamezí kontaminaci okolí. Osazení boxů musí myslivcům odsouhlasit krajská veterinární správa. Zatím vydala podle Vorlíčka sedm souhlasů s umístěním boxů, o dalších více než deseti žádostech bude rozhodovat.
Lov divočáků bude umožněn jen ve vyjmenovaných honitbách na Zlínsku, v ohnisku nákazy kolem Zlína platí zákaz lovu. Myslivcům bude náležet odškodné, 1000 korun za zastřelené sele, 2000 korun za mladého divočáka a 3200 korun za dospělý kus. Myslivci budou mít také nárok na tisícikorunové zástřelné. Stát se tak snaží omezit šíření afrického moru prasat.
Veterináři evidují k dnešku na Zlínsku 67 případů nákazy AMP u divokých prasat, o jeden více než ve čtvrtek. Od vypuknutí nákazy bylo ve Zlínském kraji nalezeno 113 uhynulých divokých prasat a u 36 z nich skončila vyšetření na AMP negativním výsledkem, na výsledky dalších deseti testů se čeká.
Na území intenzivního lovu na Moravě odlovili myslivci od 17. července 871 divočáků. Nejvíce, 229, na Uherskohradišťsku, 188 na Kroměřížsku a 134 na Hodonínsku. Všechna byla vyšetřena na AMP. Žádný vzorek nebyl pozitivní, s negativním výsledkem bylo 869 vzorků, ve dvou případech nebylo možné vyšetření provést, uvedl Vorlíček.*