11.10.2004 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři jsou pro změnu systému úhrad státních zakázek

Komora veterinárních lékařů hodlá prosadit změnu systému úhrad státních zakázek na kontrolu nebezpečných nákaz, jako je tuberkulóza, brucelóza nebo mor prasat. Veterináři budou za tyto zakázky chtít buď zvýšení úhrad od státu, nebo plnou úhradu od majitele. Zodpovědnost za zdraví zvířat nese chovatel, jenž by si tuto službu měl u veterináře objednat a případně si pak její úhradu se státní správou vyřešit sám, řekl prezident komory Jan Bernardy po víkendovém sněmu komory.

Současný systém podle něj administrativně komplikuje práci veterinářům i zemědělcům. Povinná vyšetření totiž nyní musejí účetně vykazovat jedni i druzí. Navíc veterináři dostávají už několik let stejné příspěvky na tuto činnost bez ohledu na rostoucí náklady i daň z přidané hodnoty. Bernardy poznamenal, že nyní dostávají například za určitý typ zdravotní zkoušky včetně cesty asi 17 korun. Pokud by chtěl stát nynější systém zachovat, požadovali by veterináři alespoň dvojnásobek těchto částek. Veterináři také kritizovali zvýšení sazby DPH u výkonů i veterinárních léčiv na 19 procent.
Bernardy řekl, že chtějí prosadit, v rámci chystaných změn u DPH, snížení zpět na pět procent alespoň u léčiv. Tvrdí totiž, že vyšší DPH zakládá nerovné postavení na trhu. Řada léčiv je totiž stejná pro lidi i zvířata, přitom u léčiv pro lidskou potřebu je sazba nižší. Dlouhou debatu dnes veterináři vedli i o podmínkách, za kterých se mohou stát členy komory lidé ze zemí mimo Evropskou unii. Bernardy uvedl, že například evidují zájem o členství asi 15 veterinářů z Ukrajiny. Sněm se shodl na třech zkouškách, které budou muset žadatelé o členství splnit.
členství v komoře je povinné a zakládá i možnost mít soukromou praxi. Komora sdružuje zhruba 2500 soukromých zvěrolékařů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down