Veterináři loni uložili pokuty za 25,8 milionu Kč, meziročně o 1,4 milionu méně

Státní veterinární správa (SVS) loni uložila pokuty v celkové výši 25,8 milionu korun, proti roku 2022 to bylo o 1,4 milionu korun méně. Na tiskové konferenci v Praze to novinářům řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Kontrol životní pohody hospodářských a zájmových zvířat se loni uskutečnilo 7000, tedy o 3,5 procenta více než v roce 2022. V případě hospodářských zvířat se podíl zjištěných závad naopak meziročně snížil o 1,1 procentního bodu na 20,3 procenta. U zájmových zvířat byl pokles výraznější, a to o 5,5 procentního bodu na asi 28,5 procenta.

Kontroly životní pohody hospodářských a zájmových zvířat podle vedoucího oddělení ochrany zvířat Tomáše Jarosila odhalily pochybení v zajištění vhodných chovatelských podmínek nebo veterinární péče. Další přestupky se týkaly omezování výživy či napájení a nezabezpečení zvířete proti úniku.

Týrání zvířat

pes

SVS dala 82 podnětů k umístění týraného zvířete do náhradní péče, šest podnětů ke snížení počtu chovaných zvířat a po jednom návrhu bylo k zákazu činnosti a náhradní péče v místě chovu. Celkově SVS obecním úřadům obcí s rozšířenou působností předala 480 podnětů. Podezření ze spáchání trestného činu SVS policii nahlásila ve 14 případech, předloni to bylo ve 12 případech, řekl Jarosil.

Kontroly potravin

Počet kontrol potravin živočišného původu podle vedoucí oddělení bezpečnosti potravin Veroniky Vlasákové loni meziročně vzrostl o 500 na přibližně 40 700. Minimálně jedno pochybení bylo zjistěno ve třech procentech kontrol. Nejčastěji, z 22 procent, se jednalo o pochybení ve výrobní a hygienické praxi, shodně 16 procent připadlo na špatné označení výrobků a špatnou manipulaci s produkty. Přestupků ve vedení dokumentace byla desetina, v čištění a dezinfekci devět procent a dalších devět procent závad se týkalo kontrol fází výroby.
Loni SVS podle Semeráda po kontrole schválila 12 200 zásilek živých zvířat a živočišných produktů do zemí mimo Evropskou unii, což bylo o pět procent více než v roce 2022. "Zástupci SVS ve věci usnadňování vývozu živočišné produkce z ČR do třetích zemí vedou řadu dlouhodobých jednání se zahraničními partnery. V loňském roce nově vyjednali či aktualizovali 32 vývozních osvědčení pro vývoz do třetích zemí, o sedm více než v roce 2022," řekl Semerád.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down