Veterináři na Zlínsku kontrolovali chovy prasat, chyby nenašli

Veterináři zkontrolovali v oblasti zasažené africkým morem prasat na Zlínsku od začátku týdne 18 neregistrovaných chovů prasat domácích. Podle jejich zjištění majitelé hospodářství dodrželi nařízení, na základě kterého museli zvířata porazit. Kontroly v chovech budou pokračovat i tento týden, řekl dnes Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Nařízené porážky se podle něj měly týkat celkem 28 prasat. "Pět chovatelů takzvaných pet prasátek, která jsou chována jako domácí mazlíčci, zažádalo o výjimku. Dostanou ji po kontrolách biologické bezpečnosti, které mají zajistit, aby byly chovy před nákazou dostatečně zabezpečeny," uvedl Majer. Dalších pět kontrol chystají veterináři v hospodářstvích, která nestihli navštívit v minulém týdnu. Na místě dohlédnou, zda jejich vlastníci prasata skutečně porazili.

Mimořádné veterinární opatření souvisí s obavami z dalšího šíření afrického moru prasat. Právě u malých záhumenkových hospodářství vzniká podle odborníků velké riziko přenosu nákazy do chovů prasat domácích.

Velikost zamořeného území se několikrát měnila. Nyní zahrnuje zhruba polovinu okresu Zlín, především jeho severní část. Od pondělí je v ní chov prasat domácích v neregistrovaných chovech zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až sto tosíc korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony korun. Chovů registrovaných podle takzvaného plemenářského zákona se nařízení netýká.

V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy proto míří do kafilerií. Lovci v oblasti dostávají jako kompenzaci vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí 8000 korun. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun. Ministerstvo zemědělství plánuje zavést zástřelné po celé republice, za jedno odlovené divoké prase by lovec měl dostat 2000 Kč.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down