Veterináři našli chyby při kontrolách na pohodu zvířat

Veterináři letos do konce srpna našli chybu při každé zhruba sedmé kontrole zaměřené na životní pohodu zvířat. V polovině případů šlo o týrání ve smyslu zákona na ochranu zvířat. Od začátku roku provedli asi 4800 kontrol, nadpoloviční většina byla v zájmových chovech. Prověřili více než šest milionů zvířat, z toho 5,2 milionu hospodářských. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. Podle něho se však situace v ČR postupně zlepšuje.

Mezi nejčastější chyby chovatelů hospodářských zvířat patří podle veterinářů administrativní nedostatky, například když si chovatel nevede záznamy o lékařských ošetřeních. U zvířat v budovách pak nebývá poskytnutá přiměřená ochrana před větrem nebo predátory, chovatelé se také nestarají o zvířata, jež mají následně přerostlou rohovinu kopyt nebo přerostlou vlnu s parazity. U prasat je častým nedostatkem nedostatečný přístup k čerstvé napájecí vodě, u telat nevhodné ustájení, mláďata nemají dostatečnou podestýlku. "Problémy se projevují zejména u chovatelů, kteří nemají dostatek znalostí a zkušeností. Problematické bývají někdy ne zcela vydařené přestavby stájí a chovných prostor," uvedl Pejchal. U domácích mazlíčků pak šlo často o nevhodné podmínky chovu, například u nich byly předměty, o něž by se mohli poranit. Pochybení veterináři konstatovali také v případech, kdy zvířata měla příliš malý dvorek, či byla uvázaná na krátkém řetězu, měla omezenou výživu nebo napájení.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down