Veterináři našli loni v Plzeňském kraji rakovinotvorné zplodiny a DDT v mase

Krajská veterinární správa pro Plzeňský kraj (KVS) řešila loni nadlimitní nálezy rakovinotvorných zplodin kouře v uzeném mase a olova ve vzorcích zvěřiny. Z 3017 vzorků hygienických kontrol, které byly laboratorně vyšetřeny, šlo nejvíc o záchyt salmonely a překročení limitů polycyklických aromatických uhlovodíků v uzených masných výrobcích a derivátů DDT ve svalovině prasat divokých, uvedla KVS v tiskové zprávě.

Z dalších 669 odebraných vzorků zaměřených na monitoring cizorodých látek byly nejzávažnější nadlimitní obsahy olova ve zvěřině, kadmia v ledvinách skotu a malachitové zeleně ve pstruhovitých rybách.
V oblasti nákaz se KVS zaměřila na monitoring nebezpečné nákazy afrického moru u prasat domácích i divokých a na ptačí chřipku drůbeže. Na počátku roku a na jaře se potvrdil její výskyt u dvou chovatelů v okrese Plzeň-jih a jednoho na Klatovsku. "V ochranných pásmech jsme provedli 19 kontrol chovatelů drůbeže, během nichž jsme odebrali v okolí ohniska 342 biologických vzorků. Na konci prosince byl potvrzen výskyt ptačí chřipky ve velkochovu nosnic na Tachovsku," uvedl ředitel správy Václav Poláček. Šlo o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v ČR v Brodu nad Tichou, kde nákaza zasáhla celý chov 742 000 nosnic, asi 15 procent všech nosnic ze zemědělských chovů v ČR.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down