11.01.2013 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři nebudou moci prodávat antibiotika

Komora veterinárních lékařů České republiky neuspěla se snahou v Evropském parlamentu, která měla zabránit schválení směrnice, podle níž nebudou moct prodávat antibiotika, ale pouze předepisovat. Směrnice má pomoct řešit problém s rezistencí vůči antibiotikům, podle českých veterinářů však jde o nesmysl a varují před důsledky, uvedl na tiskové konferenci v Brně prezident komory Jan Bernardy.

Návrh podala Dánka Anna Rosbachová z Komise pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin. V její zemi nařízení pomohlo snížit rezistenci bakterií u prasat, ve Španělsku a Itálii však nezafungovalo. "Klíčové však je, že rezistence bakterií na antibiotika vzniká z 95 procent v lidské medicíně v nemocnicích. Problém je závažný, evropští poslanci se jej však rozhodli vyřešit po svém," řekl člen představenstva komory Martin Grym.
Čeští veterináři se snažili lobbovat u českých europoslanců, aby zvedli proti návrhu ruku, přesto byl přijat. Od roku 2015, pokud směrnici schválí i Evropská komise, budou moct antibiotika jen předepisovat. "Klient s nemocným zvířetem tak půjde do lékárny a tam si lék koupí. Povede to však k tomu, že ho to vyjde často dráž, protože nebude potřebovat celé balení," míní Grym. Další důsledek je podle komory ten, že se začnou obcházet veterináři a antibiotika se budou používat nesprávně. "Když někomu doma polovina balení zbude, použije ho příště bez konzultace s lékařem, nebo ho prodá známému, který bude mít nemocného psa," myslí si Grym. "Ovšem problém s rezistencí bakterií vůči antibiotikům to nevyřeší," dodal.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down