Veterináři obnovili odbavování zásilek hospodářských zvířat

Veterináři dnes po čtyřech dnech obnovili odbavování zásilek hospodářských zvířat z ČR na vzdálenosti delší 600 km, které dříve pozastavili kvůli vedrům. Informoval o tom Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS). Umožnil to pokles venkovních teplot pod 30 stupňů Celsia. K přerušení přepravy zvířat veterináři přistoupili také před zhruba měsícem.

"Jak SVS opakovaně uvedla, pro přepravce hospodářských zvířat platí nutnost dodržovat požadavky na dobré životní podmínky zvířat při přepravě. Jejich plnění je letos kontrolováno také systémem zpětných kontrol. V případě, že by v průběhu léta opět teploty vzrostly, je SVS připravena na to reagovat," uvedl Majer. Proti exportu živých zvířat na dlouhé vzdálenosti dlouhodobě protestují některé aktivistické skupiny a požadují ukončit přepravu po celé léto. Podle ústředního ředitele SVS Zbyňka Semeráda ale takto zpřísňovat českou legislativu nemá smysl, protože by se týkala pouze národního trhu. Veterináři připomínají nařízení Evropské unie, podle kterého musí být zvířata přepravovaná v teplotách mezi pěti a 30 °C s tolerancí pěti stupňů. "Při venkovních teplotách ovzduší nad 30 °C je prakticky nemožné udržet předepsanou teplotu v prostoru se zvířaty bez použití temperovaného vozidla," uvedl již dříve veterinární mluvčí Petr Vorlíček. Pokud při kontrole dokumentů zjistí veterináři pochybení, nebo pokud dopravce dokumenty nedodá, uloží mu veterináři pokutu. "Další zásilky stejným vozidlem při teplotě nad 30 °C na vzdálenosti přes 600 kilometrů pak nebudou stejnému dopravci ze strany krajské veterinární správy odbaveny. S dopravcem, u něhož bude zjištěn obdobný přestupek třikrát, bude zahájeno řízení o pozastavení činnosti, a v případě zahraničního subjektu řízení o dočasném zákazu přepravy zvířat na území ČR," dodal mluvčí.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 50MB (10% of 500MB)