Veterináři odhalili desítky kilogramů zapáchajících kuřecích kostí a kůží

Veterináři našli v chladírně porcovny masa v Dýšině na Plzeňsku desítky kilogramů zapáchajících kuřecích kostí a kůží. Za porušení zákona hrozí provozovateli pokuta až 50 milionů korun. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Petr Pejchal. Ve správním řízení bude firmě zastavena činnost. Veterináři nařídili, aby byly kosti a kůže zlikvidovány v asanačním podniku.

V chladírně se podle Pejchala nacházelo několik přepravek naplněných kuřecími kostmi o hmotnosti zhruba 50 kilogramů. Zbývající maso na kostech jevilo známky kažení, bylo oslizlé, mělo nepřirozenou barvu a silně páchlo. Dodal, že podobné známky kažení mělo i přibližně 15 kilogramů kuřecích kůží.

Přepravky s kostmi a kůžemi měly podle značení polský původ. Zásilka byla již více než dva týdny po datu spotřeby. Provozovatel navíc veterinářům nepředložil průvodní doklady zásilky a dosud ani nedodal potvrzení o likvidaci hnijících kostí a kůží. Navíc se podobného porušení zákonů dopustil i při předchozí kontrole v polovině července. "Tato skutečnost bude zohledněna ve správním řízení, což dozajista ovlivní výši udělené sankce," uzavřel mluvčí.

Nejde letos o jediný případ, kdy veterináři zjistili porušení zákona v podnicích zpracujících maso. Například na začátku září informovali o tom, že zakázali provoz neregistrovanému podniku v Dlouhoňovicích na Orlickoústecku. Tehdy nařídili likvidaci skoro 920 kilogramů masa a drobů a 390 kilogramů masných výrobků. V dubnu odhalili neregistrovaný chov drůbeže na Jičínsku. Veterináři zjistili, že zaměstnanec na porážce prováděl všechny úkony od práce s živými zvířaty až po finální dočišťování masa v jednom oděvu, což není přípustné.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down