Veterináři po dvou letech odvolali plošné testy na brazilské maso

Veterináři v tomto týdnu zhruba po dvou letech zrušili povinnost kontrolovat dovozové drůbeží maso z Brazílie na salmonely před uvedením masa na trh. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. U dovezeného masa z Brazílie nebyly skoro žádné závady, loni byly čtyři, nebyly však zdravotního rázu. Povinné kontroly masa zaváděli veterináři po korupční kauze v Brazílii.

Od května 2017 se musely dávat kontrolovat veškeré živočišné produkty z Brazílie, od června se pak kontroly zmírnily na drůbeží maso a polotovary z něj. "Jelikož u zásilek drůbežích produktů z Brazílie nedochází ke zjišťování téměř žádných závad, a ty, co jsou zjišťovány, jsou spíše administrativního charakteru, rozhodli jsme se opatření, která splnila svůj cíl, zrušit," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Potraviny z Brazílie budou nyní podle něj pod standardním veterinárním dozorem.
Loni zjistili veterináři u brazilského masa čtyři závady, třikrát šlo o porušení mimořádného opatření, jednou byla závada v hlášení. "V roce 2017 bylo zjištěných závad 18, mimo jiné ve čtyřech případech se jednalo o přítomnost salmonel. V letošním roce byla zachycena pouze jediná závada," dodal mluvčí.
Před dvěma lety EU a některé země světa omezily či zakázaly dovoz masa z Brazílie krátce poté, co brazilské úřady obvinily největší místní zpracovatele a vývozce masa, že léta prodávali zkažené hovězí a drůbeží a upláceli kvůli tomu místní hygieniky i politiky.
V době, kdy bylo opatření vůči Brazílii uplatněno, bylo ročně do Česka přímo dovezeno z Brazílie více než tisíc tun drůbežího masa ročně. Hovězí nebylo přímo z Brazílie tehdy dovezeno žádné.
Podobné kontroly museli letos od konce února do konce dělat obchodníci, kteří chtěli prodávat hovězí maso z Polska.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down