Veterináři potvrdili další dvě ohniska ptačí chřipky, jejich počet stoupl na dvacet pět

Veterináři včera potvrdili další dvě ohniska ptačí chřipky v malochovech. Jedno je ve středočeských Blažejovicích, druhé v jihočeské Žofině Huti. Jejich počet tak stoupl na dvacet pět. Naprostá většina z nich je v malochovech, tři v komerčních chovech. Informoval o tom za Státní veterinární správu Petr Majer.

V jižních Čechách se bude třicetihlavý chov slepic, krůt a kachen porážet ve čtvrtek. Ve středních Čechách byli zbývající z celkem 15 ptáků poraženi včera. Chovatel nahlásil úhyn pěti kusů slepic, u dalších byly příznaky nákazy. Chovatel uvedl kontakt s volně žijícími kachnami z nedalekého rybníku, sdělil Majer.

Vzhledem k tomu, že ohnisek stále přibývá, apelují veterináři na chovatele, aby dodržovali preventivní opatření. Připomínají, že v celém státě platí zákaz pořádání ptačích burz, výstav a dalších podobných hromadných akcí.

Ohniska jsou v osmi krajích, u volně žijících 40 uhynulých ptáků byla nákaza prokázána v jedenácti krajích. Nejvíce ohnisek je na jihu země.

Nemoc netrápí pouze Česko, je ve více než 20 evropských zemích. Ohnisek je v Evropě skoro 670, postiženy jsou hlavně komerční chovy vodní drůbeže. Nejvíce ohnisek je v Maďarsku s 231 místy. Následuje Francii, kde je 213 ohnisek, a Bulharsko s 63. Nemoc se nevyhnula ani sousednímu Německu (52 ohnisek) a Polsku (43).

Podle Majera výskyt nákazy v chovu neznamená ekonomickou škodu pouze pro zasaženého chovatele, je zároveň nebezpečím pro chovy v okolí, a to jak pro malochovatele, tak pro komerční chovy. Nepříznivá nákazová situace může vést k omezením obchodu s drůbežím masem z daného regionu i celé republiky.

Ptáci by se měli chovat v uzavřených prostorách, neměli by se dostat do styku s volně žijícím ptacvem. Veterináři upozorňují, že u chovů, kde není možné zajistit umístění v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků, například umístit vodu a krmivo pod přístřešek, zabránit jim v pohybu na vodních plochách, kde jsou volně žijící ptáci. Dalším opatřením je zasíťování výběhů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down