Veterináři potvrdili ptačí chřipku u labutě v Hradci Králové

Veterináři potvrdili ptačí chřipku u uhynulé volně žijící labutě v Hradci Králové. Jde o druhý výskyt choroby v kraji, mimořádná opatření však zatím nepřijmou. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Pejchal. První nález byl u kachny v Náchodě. Na celém území Česka je osm ohnisek chřipky, napadající zejména vodní ptactvo a drůbež, nejvíc jich je na Moravě a v jižních Čechách.

V případě, že veterináři chorobu potvrdí u volně žijícího ptáka, a nikoliv v chovu, ohnisko, ochranná ani dozorová pásma, kde jsou zvýšená preventivní opatření před přenosem nemoci, se nevyhlašují.

Stále zůstávají v platnosti opatření přijatá po zjištění ptačí chřipky v chovu v polském městě Kudowa Zdrój asi kilometr za hranicemi, na Náchodsku do Česka zasahuje ochranné i dozorové pásmo. Po vyhlášení veterinárních opatření minulý týden české obce v ochranném pásmu kolem ohniska v Polsku nasčítaly přibližně 2000 kusů drůbeže a jiných v zajetí chovaných ptáků. Utrácení drůbeže nařízeno nebylo. Komerční chov je v zóně dozoru jeden a čítá asi 20 000 kusů drůbeže. Infikovaný chov v Polsku tamní veterináři již minulý týden vybili.

Ptačí chřipka se v ČR objevila na začátku letošního roku zhruba po desetiletí. V Česku je v chovech zatím osm ohnisek, potvrzeny byly i úhyny u volně žijících ptáků, například v Olomouci nebo v Praze. Čtyři ohniska jsou na Moravě, jedno je ve Středočeském kraji a tři v jižních Čechách.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down