Veterináři povolili odstřel prasat v části zamořeného Zlínska

Myslivci budou po proškolení smět lovit divočáky v části Zlínska, kde se objevil africký mor prasat. Zvířata se budou muset zlikvidovat, uživatelé za to dostanou odškodné 1000 korun za sele, 2000 korun za mladého divočáka (lončáka) a 3200 korun za dospělý kus. Budou mít také nárok na tisícikorunové zástřelné. Stát se tak snaží omezit šíření afrického moru prasat, který divoká prasata šíří. Sdělil to mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři lov v oblasti zakázali na konci června.

„Lov bude umožněn pouze ve vyjmenovaných honitbách, ve zbytku okresu dále platí zákaz odlovu. Ulovená prasata nebudou moci být využita k potřebám lovce či komerčním účelům, ale budou zlikvidována v asanačním zařízení,“ řekl Vorlíček. Odškodné bude proplácet Ministerstvo zemědělství. Ceny jsou podle Miloše Ježka z Českomoravské myslivecké jednoty odpovídající.

Proškolení lovci mohou divočáky lovit jenom individuálními způsoby lovu, při manipulaci s uloveným kusem budou muset mít osobní ochranné pomůcky – minimálně gumové rukavice a snadno čistitelnou obuv. „Ulovený kus bude muset být označen nesnímatelnou plombou. Ke každému ulovenému tělu lovec povinně přiloží lístek o původu zvěře. Dohled a dohledávku budou moci myslivci provádět pouze se psy na barvářském řemenu, nikoliv volně,“ upozornil mluvčí.

Ulovená prasata se budou dávat do kafilerních boxů na území honitby, přemisťovat se tam budou muset v obalech, které zamezí kontaminaci vnějšího prostředí. „Začít s odlovem divočáků bude možné až ve chvíli, kdy bude uživatel honitby mít box nainstalovaný a poté, co obdrží souhlas krajské veterinární správy,“ řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *