02.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři připravují opatření proti moru malých přežvýkavců

Veterináři varují chovatele před morem malých přežvýkavců, choroba je smrtelná pro ovce a kozy. Ohniska byla potvrzena v Bulharsku u hranic s Tureckem. Evropská komise zakázala dovoz malých přežvýkavců z bulharského regionu Yambol, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři plánují kvůli nemoci vypsat mimořádná opatření. Pro člověka nemoc není nebezpečná.

"První ohnisko na území EU bylo potvrzeno 23. června na třech hospodářstvích v bulharském regionu Yambol, zhruba deset kilometrů od tureckých hranic. Tamní dozorové orgány již nařídili utracení všech vnímavých zvířat v chovech a vymezení ochranných pásem," uvedl mluvčí. Dalším zasaženým chovem podle něj byla farma se 160 ovcemi a kozami v regionu Burgas, opět v blízkosti hranic s Tureckem. Veterináři se obávají zatažení nákazy na území ČR. "Bezpečný je pouze nákup zdravých zvířat z oblastí a z chovů se známou nákazovou situací. V případě transportu zvířat je potřeba plánovat cestu tak, aby trasa pokud možno nevedla lokalitami s výskytem nákazy," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj je také důležité čištění a dezinfekce dopravních nákladních automobilů, které vozí zvířata přes území Bulharska.

V ČR by měli chovatelé dodržovat zásady biologické bezpečnosti, používat předepsané obleky a pomůcky. "Zejména u osob, které navštěvují chovy například za účelem nákupu zvířat či zprostředkování jejich vývozu do zahraničí, je pak na místě požadovat potvrzení o tom, že nebyly v kontaktu se zvířaty v chovech na územích, kde se nákaza vyskytuje či v chovech s neznámou nákazovou situací," dodali veterináři.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down