Veterináři: Psi neznámého původu z Ukrajiny mohou do ČR zavléct vzteklinu

Státní veterinární správa (SVS) nedoporučuje přivážet z Ukrajiny psy neznámého původu. Mohou do ČR zavléct vzteklinu a další nebezpečné nákazy. Pokud se pro to lidé přece jen rozhodnou, měli by předtím kontaktovat příslušnou krajskou veterinární správu a řešit s ní přesun zvířat individuálně. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Veterinární správa se snaží pomoci lidem, kteří před ruskou invazí utíkají z Ukrajiny se svými psy, kočkami a dalšími zvířaty. V pátek proto stanovila mimořádné podmínky, které umožňují zvířatům původem z Ukrajiny, jež nesplňují dovozní požadavky, vstup na území České republiky. Podobná výjimka platí i pro občany Evropské unie, kteří se vracejí se svými zvířaty z Ruska.
Tyto výjimky se ale týkají pouze zvířat, která přicházejí v doprovodu svých majitelů či jiných lidí, kteří za ně jménem majitele zodpovídají a znají jejich zdravotní stav. „SVS nestanovila podmínky pro hromadné přesuny zvířat neznámého původu. Záchrana zvířat by měla probíhat za podmínek a v součinnosti s veterinárními dozorovými orgány jednotlivých států tak, aby bylo zajištěno bezpečí jak zvířat, tak lidí," uvedl Vorlíček. V případě zájmu o převoz zvířat stanoví krajská veterinární správa konkrétní podmínky karantény a zajistí dosledovatelnost zvířat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down