Veterináři: Situace s morem včelího plodu se loni na jižní Moravě zlepšila

Situace s morem včelího plodu, který je příčinou likvidace celých včelstev, se loni na jižní Moravě zlepšila. Zatímco v roce 2021 bylo potvrzeno pět ohnisek, všechna na Brněnsku, loni se jednalo pouze o tři na Blanensku. Krajská veterinární správa (KVS) pro Jihomoravský kraj tak mohla postupně rušit ochranná pásma, která se vyhlašují v okruhu tří kilometrů od ohniska. Uvedla to ředitelka KVS Jana Kozáková.

Podle ní je za postupným ústupem včelího moru snaha včelařů i mimořádná veterinární opatření jak loni, tak v předchozích letech. Při nákaze totiž není jiná cesta, než včelstvo spálit. Spora bakterie je velmi odolná, proto není možná léčba včel. Ve třech odhalených ohniscích loni muselo být spáleno 21 včelstev. Pro včelaře jde o velký problém, protože náhrada včelstva je náročná nejen finančně. "Základem prevence je chov silných včelstev, pravidelná obnova včelího díla a kontrola zdravotního stavu chovaných včel," uvedla Kozáková. Ještě například v roce 2019 bylo na jižní Moravě ohnisek 15.
Včelaři musí při podezření kontaktovat veterináře, kteří mohou nemoc potvrdit. Mor včelího plodu se projevuje rozkladem larev v plodových plástech a mezerovitostí plodu. Kromě moru působí potíže včelařům také varroáza, což je onemocnění způsobené roztočem. Toto onemocnění lze léčit.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down