Veterináři stáhli mražené kuřecí maso z Polska

Státní veterinární správa (SVS) nechala stáhnout z trhu zásilku více než deseti tun mraženého kuřecího masa z Polska kvůli výskytu bakterií salmonely. Blíže nespecifikované množství masa se již prodalo, část zásilky byla distribuována také na Slovensko. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Pejchal.

Potenciálně nebezpečným výrobkem jsou Balené hluboce mražené kuřecí stehenní řízky bez kosti a kůže, třída jakosti A, identifikační označení výrobce: PL 12030323 s datem minimální trvanlivosti 29. 3. 2016. Zásilka Zboží v baleních 6 x 2 kg vážila celkem 10,2 tuny. "Zakoupený výrobek je možné vrátit v místě prodeje," uvedl mluvčí. Přítomnost salmonel prokázalo čtvrteční laboratorní vyšetření. Za přestupek hrozí dovozci ve správním řízení až milionová pokuta. Informace o nálezu byla vložena do systému RASFF, jímž se státy EU varují před nebezpečnými produkty.
Střevní bakterie salmonely vyvolávají průjmové onemocnění salmonelózu. Do organismu bakterie pronikají výhradně ústy a vylučují se stolicí, případně močí. K přenosu nákazy dochází potravinami nebo prostřednictvím nemytých rukou. Salmonely lze zničit dostatečným tepelným zpracováním potraviny. Pro silného a zdravého jedince nebývá onemocnění obvykle nebezpečné. Ohroženi mohou být starší či nemocní lidé a malé děti, hůře se totiž vyrovnávají s velkými ztrátami tekutin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down