Veterináři upozornili chovatele z Přerova a okolí na riziko ptačí chřipky

Krajská veterinární správa upozornila přerovský magistrát na riziko ptačí chřipky. Důvodem je úhyn třech desítek racků u Zámeckého rybníka v Chropyni na Kroměřížsku, vzdáleného od města 14 kilometrů. Městu bylo doporučeno přijmout určitá opatření, protože ohnisko nákazy je blízko, uvedl Marek Herman z přerovského magistrátu. Okraj ochranného pásma se dotýká řady obcí u Přerova, informovali zástupci radnice.

Chovatelé chovných ptáků, včetně drůbeže, by měli podle magistrátu zamezit tomu, aby se jejich opeřenci dostali do kontaktu s volně žijícími ptáky, kteří mohou být zdrojem nákazy. V případě, že by zjistili zvýšený úhyn chovných ptáků či změnu jejich zdravotního stavu, měli by to neprodleně nahlásit Krajské veterinární správě. "Okraj ochranného pásma se dotýká například obcí Stará Ves, Horní Moštěnice, Troubky, Tovačov, Oplocany, Polkovice, Měrovice, Křenovice. Ale obezřetní by měli být chovatelé i v Přerově - Chropyně je od města vzdálená pouhých 14 kilometrů," upřesnil Herman.
Veterináři apelují na chovatele, aby ideálně drůbež chovali v uzavřených objektech a chránili ji před kontaktem s volně žijícím ptactvem. Krmivo a vodu by měli umístit uvnitř budovy, v krajním případě pod přístřeškem a pokud možno by neměli drůbež napájet neošetřenou vodou z povrchových vodních nádrží, ke kterým mají přístup volně žijící ptáci. Doporučují také venkovní vodní nádrže chránit před volně žijícími ptáky například sítěmi či ploty.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down