Veterináři varují před ptačí chřipkou, mohla by se vrátit

Podzimní stěhování ptáků je podle Státní veterinární správy (SVS) rizikové kvůli možnému návratu ptačí chřipky do chovů. Kvůli nemoci bylo letos na jaře vybito 98 tisíc ptáků v chovech. Chovatelé by měli zasíťovat své chovy, o pokutování, pokud tak neučiní, se ale zatím nepřemýšlí, sdělili zástupci Státní veterinární správy. V létě přibývají obvykle jednotky ohnisek nemoci, letos se jich ale v západní a jižní Evropě od května objevily čtyři desítky.

"Je nutné především zamezit kontaktu volně žijících ptáků s drůbeží, s krmivem a s napájecí vodou, zasíťovat výběhy a krmení předkládat pod přístřešek," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj je třeba sledovat úhyny zvířat nebo i změny v chování ptáků.

Nejvíce nových ohnisek letos přibylo v Itálii, dále ve Velké Británii, Belgii a Německu, většinou od července do října. "Je zřejmé, že výskyt viru není vázán jen na nízké teploty prostředí," dodávají veterináři. Od začátku letošního roku bylo na území České republiky postupně vyhlášeno celkem 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Virus byl ve stejném období potvrzen také u 52 volně žijících ptáků ve 13 krajích.

Virus šíří v přírodě vodní ptáci, zejména husy, kachny a labutě. Nakažený pták virus vylučuje hlavně ve slinách a trusu. Domácí drůbež je k nákaze náchylnější než divocí ptáci. Onemocnění se projevuje ve dvou formách. Při lehčím bývá příznakem zježené peří a nižší snůška vajec. Těžší forma se projevuje horečkou a nakažení ptáci do dvou dnů hynou. Ptačí chřipka se v Česku letos objevila po deseti letech, zasáhla i řadu dalších evropských zemí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down