Veterináři ve Zlínském kraji loni vyšetřili 153 uhynulých prasat v chovech

Veterináři ve Zlínském kraji loni preventivně vyšetřili na africký mor prasat 153 uhynulých prasat domácích v chovech. U žádného z nich se nákaza neprokázala, řekl ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík. O rok dříve takto veterináři v kraji vyšetřili 151 prasat domácích, ani tehdy nebyl u žádného z nich zjištěn africký mor. Pracovníci krajské veterinární správy loni pokračovali také v monitoringu afrického moru prasat u uhynulých divočáků. Vyšetřili jich 91, ve všech případech s negativním výsledkem.

Česká republika je od března 2019 oficiálně považována za stát bez nákazy africkým morem prasat, v Evropě se s ní však potýká řada zemí. ,,Situace v okolních státech je velmi nepříznivá. Hlavně Polsko, teď je to Německo, kde se pohybují pozitivní kusy do deseti kilometrů od našich hranic. Takže je předpoklad, pokud dojde k přenosu, tak to bude v těchto místech, to znamená Liberecký a Ústecký kraj," uvedl Mahdalík. Šíření afrického moru prasat se podle něj zastavilo na Slovensku, nákaza se koncentruje především ve střední a východní části země. ,,Jakmile začnou mít divočáci na jaře mladé, uvidíme, jak se to posune. Jestli to půjde k našim hranicím, nebo se to tam zastaví," řekl ředitel. Africký mor se v České republice poprvé objevil v červnu 2017 u Zlína. Mimo území Zlínska se nerozšířil. Choroba se však aktuálně šíří v dalších evropských státech, například v Rumunsku, Bulharsku, Maďarsku, Polsku, Německu nebo na Slovensku. Podle veterinářů proto dále existuje riziko zavlečení choroby do ČR. Kvůli výskytu afrického moru prasat blízko českých hranic v Německu a Polsku veterináři už předloni v části Ústeckého a Libereckého kraje vymezili oblast s intenzivním odlovem divokých prasat. V závěru loňského roku ji rozšířili podél celé hranice s Polskem na území dalších čtyř krajů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down