Veterináři z Plzeňska kontrolovali velkochovy, nákazu nezjistili

Veterinární lékaři v Plzeňském kraji loni provedli stovky kontrol velkochovů, žádnou nákazu v nich nenašli. Nejvážnějším případem nákazy byla ptačí chřipka v malochovu drůbeže v obci Bohy na severu Plzeňska. Celý chov slepic a několika hus musel být utracen, drůbež a vejce byly bezpečně zlikvidovány v kafilérii a byla provedena opakovaná kompletní dezinfekce hospodářství. Řekl to ředitel Krajské veterinární správa pro Plzeňský kraj Václav Poláček.

Veterinární lékaři v Plzeňském kraji provedli loni v oblasti zdraví zvířat 362 plánovaných a neplánovaných kontrol, meziročně o 11 procent více. Ve 32 případech zjistili porušení veterinárních předpisů, za které uložili sankce tisíce až desetitisíce korun.

"Kontrola nákazové situace a zdravotního stavu hospodářských zvířat zahrnovala téměř 732 tisíc preventivních vyšetření zvířat na jednotlivé nákazy a drtivá většina byla negativní. Loni se prokázala nákaza tularemií u uhynulého zajíce na Klatovsku, zjištěna byla rovněž atypická klusavka u ovcí na Domažlicku," uvedl Poláček.  V oblasti dobrých životních podmínek a pohody zvířat provedli úřední veterinární lékaři zhruba 400 kontrol, meziročně o pět procent více. Přes 70 procent jich bylo na základě podnětů od veřejnosti, policie a jiných úřadů, a to hlavně při podezření na týrání psů, koček a ostatních zvířat.

Všechna porážená jatečná zvířata podléhají před uvolněním pro spotřebu prohlídce veterinární správy. Loni bylo v Plzeňském kraji poraženo a prohlédnuto téměř 150 tisíc kusů prasat a skotu, téměř 25 milionů kusů drůbeže a asi 700 tisíc králíků. "Nejzávažnějším zjištěním bylo odhalení neregistrovaného chovu s téměř 400 kusy prasat, na který byla navázána nelegální porážka a bourárna masa," řekl Poláček. Činnost porážky včetně bourání masa byla ihned úředně ukončena a s chovatelem zvířat a provozovatelem jatek v jedné osobě je vedeno správní řízení o pokutě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down