Veterináři zachytili už 24. případ BSE u nás

V ČR byl zjištěn 24. případ BSE. Jde o téměř sedm let starou krávu ze ZOD Lubná na Svitavsku poraženou na normální porážce. Výsledek rychlých testů potvrdila Národní referenční laboratoř pro diagnostiku BSE ve Státním veterinárním ústavu Jihlava. Agrowebu to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Podle dostupných údajů by kohorta vrstevnic, kterou bude nutné z diagnostických důvodů utratit a vyšetřit, neměla překročit 50 zvířat, dodal mluvčí. Utracení dobytka bude pro družstvo znamenat ztráty způsobené poklesem prodeje mléka. Jejich výši ještě nevyčíslili, do milionů korun však nepůjdou. „Máme asi 360 krav, snad to nepřinese větší ekonomické ztráty,“ doufá ekonom Jaromír Klusoň. Záleží podle něj na tom, které kusy budou muset být utraceny a v jakém termínu. Od počátku roku 2001 bylo v ČR na BSE dosud vyšetřeno zhruba 886.000 kusů skotu.
Za leden bylo prověřeno přes 14.000 zvířat. Vyšetřování je spojeno s nemalými náklady, na nichž se podílí EU, stát a zpracovatelé. Celkem jeden test letos přijde na 1785 korun. Podle ústředního ředitele SVS Milana Maleny má vyšetřování na BSE stále smysl, dokud se budou objevovat další nakažené kusy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *