Veterináři zakázali přikrmování divokých prasat

Veterináři zakázali v celé zemi přikrmování divokých prasat, výjimkou jsou obory uznané pro chov divočáků. Povolili pouze vnadění, ale ve vnadišti nesmí být více než pět kilogramů krmiva. Na 100 hektarech honitby může být jedno vnadiště. Zároveň v oblasti intenzivního lovu v části Moravy musí myslivci předat všechny vyvržené části divokých prasat, jako jsou kosti, lebky nebo kůže, osobám oprávněným k nakládání s vedlejšími živočišnými produkty. Zveřejnila to Státní veterinární správa zveřejnila na svém webu.

Za porušení příkazů hrozí pokuty pro fyzické osoby do 50 000 korun, pro právnické do dvou milionů korun. Stát se těmito opatřeními snaží bojovat proti africkému moru prasat, který se šíří mezi divočáky na Zlínsku.

V oblasti intenzivního lovu na Moravě budou muset myslivci z každého odloveného prasete odebrat vzorek krve. Pokud to nebude možné, tak vzorek sleziny, mízní uzliny a plic. Ty pak musí předat na vyšetření.

Stát minulý týden kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR s výjimkou zamořeného území a povolil dosud zakázané techniky lovu. Státní veterinární správa dále přišla s mimořádným opatřením, podle kterého bude třeba porazit prasata chovaná na Zlínsku pro domácí porážku do konce července, pokud chovatelé nedodrží zásady biologické bezpečnosti chovu. Divoká prasata se v zamořené oblasti nesmějí lovit ani přikrmovat kvůli obavám z rozšíření nákazy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *