22.05.2006 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterináři zjistili Dánsku ptačí chřipka u chovné drůbeže

První případ ptačí chřipky u chovné drůbeže byl zjištěn minulý týden v Dánsku, způsobený nebezpečným virem H5N1. Jak oznámil dánský ústav potravinářského výzkumu v Kodani, virus zahubil 47 slepic v chovu rolníka v Hundslevu na ostrově Fionie; zbytek asi stokusového chovu byl preventivně vybit.

Na možnost nákazy upozornil úřady sám chovatel, když mu během dvou dnů uhynuly desítky kusů drůbeže různého druhu. Policie poté vytyčila tříkilometrovou ochrannou zónu kolem nakažené farmy a další v okruhu deseti kilometrů jako sledovací.
Jde o první případ H5N1 u chovné drůbeže v Dánsku; u divoce žijících, vesměs tažných ptáků byla tato nákaza zjištěna již dříve ve 47 případech. Potvrzení potravinářského ústavu o přenosu nákazy na chov vyvolalo mezi dánskými vývozci drůbeže značné znepokojení: obávají se, že nejen členské země EU, ale i státy mimo unii nyní úplně nebo aspoň částečně zastaví dovoz dánské drůbeže. Loni přitom Dánsku exportovalo drůbež za 1,7 miliardy dánských korun (asi 6,5 miliardy Kč), z toho značnou část na Blízký východ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down