Veterináři zrušili na Českolipsku opatření spojená s africkým morem prasat

Státní veterinární správa (SVS) zrušila na Českolipsku ochranná opatření spojená s africkým morem prasat. Od ulovení nakaženého divočáka v katastru Ralska loni v květnu se tam už nákaza nepotvrdila. Ochranné pásmo II s přísným režimem tak SVS zrušila, a s tím se zmenšilo i nárazníkové pásmo I, které už nezasahuje do Středočeského kraje. O změnách informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

"V souladu s legislativou EU Státní veterinární správa z důvodu příznivé nákazové situace v oblasti přistoupila ke zrušení a zmenšení uzavřených pásem na Českolipsku. Od jediného pozitivního případu této nákazy u obce Hradčany již uplynul více než rok. Zmíněné lokality se tak dostávají do režimu území bez afrického moru prasat, ve kterých už nebude platit povinnost všechny ulovené divočáky vyšetřovat na africký mor," doplnil. Druhé pásmo bylo zrušeno na území o rozloze 232 kilometrů čtverečních, nárazníkové pásmo se zmenšilo o 78 katastrů o výměře 503 kilometrů čtverečních.

Domácí choby bez nákazy

Do domácích chovů prasat se zatím nikdy nákaza nedostala. "Jsme velmi rádi, že i přes složitou nákazovou situaci týkající se afrického moru prasat v Libereckém kraji došlo k dílčímu úspěchu, a bylo tak možné přistoupit k ukončení uzavřených pásem na Českolipsku. Nyní se ještě více zaměříme na problematičtější situaci v severnějších oblastech Liberecka, kde se stále objevují nové pozitivní kusy prasat divokých," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat. Jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psy nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Od počátku nákazy v prosinci 2022 bylo v republice potvrzeno 69 případů afrického moru u uhynulých či ulovených prasat divokých, z toho osm případů bylo potvrzeno letos u ulovených zvířat a další čtyři kusy našli myslivci uhynulé.

Ochranné pásmo

Kolem míst nálezů nakažených zvířat vytyčují veterináři ochranné pásmo II, které ještě obklopuje nárazníkové ochranné pásmo I. V uzavřených pásmech platí přísná pravidla. Přesuny prasat domácích z chovů jsou možné pouze s veterinárním osvědčením nebo ohlášením. Každý ulovený divočák musí být vyšetřen na africký mor. Uživatelé honiteb nebo lovci mají povinnost hlásit místo uskladnění a využití uloveného divočáka krajské veterinární správě prostřednictvím elektronického formuláře.*

Divoké prase

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down