29.01.2001 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární dozor vyšetří rakouské vepřové

V posledních dnech se objevily informace o možném výskytu reziduí antibiotik a hormonů ve vepřovém mase v Rakousku v souvislosti s jejich údajným nezákonným zkrmováním. Takováto praxe je též u nás zakázaná a nebylo zjištěno, že by takovýto zákaz kdokoli porušoval.

Ve snaze ochránit naše spotřebitele proto Státní veterinární správa ČR nařídila vyšetřit všechny zásilky vepřového masa z Rakouska na přítomnost antibiotik a hormonů, které byly až dosud rakouskými orgány prokázány a pozastavit je do doby než bude znám výsledek vyšetření.
V případě pozitivního výsledku vyšetření na rezidua antibiotik, popřípadě růstových hormonů by Státní veterinární správa ČR dočasně zakázala dovoz vepřového z Rakouska až do doby stanovení nových podmínek dovozu, jejichž nedílnou součástí by byl negativní výsledek laboratorního vyšetření každé dovážené šarže vepřového masa na přítomnost antibiotik a růstových hormonů.
Naše veterinární správa podle slov ústředního ředitele Josefa Holejšovského pojímá toto opatření jako akt předběžné opatrnosti s ohledem na to, že nemá dosud podrobné informace o opatřeních, která přijala rakouská veterinární služba.
Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv (ÚSKVBL) jako kontrolní orgán SVS ČR příslušný pro oblast léčiv a hormonů je v trvalém kontaktu se zástupcem Rakouska pro oblast léčiv u Evropské komise v Bruselu. Tento rakouský pracovník bude SVS ČR prostřednictvím ÚSKVBL průběžně informovat o výsledcích vyšetření rakouských orgánů, které nezákonné používání antibiotik a růstových hormonů prošetřují. Naše veterinární správa pak bude podle této informace zaměřovat svá další vyšetření.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down