15.02.2006 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Veterinární správa dál zpřísnila opatření kvůli ptačí chřipce

Proti včerejšímu usnesení se změnil termín zákazu pořádání všech svodů drůbeže, tedy všech výstav a soutěží místních i s mezinárodní účastí, posunul se z 1. března již na 21. února. Mimořádná opatření přijala Státní veterinární správa ČR (SRS) včera na základě jednání Ústřední nákazové komise. Důvodem zpřísnění v mimořádných opatřeních je, že se ptačí chřipka objevila u sousedů. Znamená to, že tento týden schválené výstavy se ještě smí konat, příští týden pak už nikoli, informoval mluvčí SRS Josef Duben.

Po potvrzení výskytu ptačí chřipky u volně žijících ptáků v Rakousku a Německu, (po Řecku, Itálii a Slovinsku), je otázkou, kdy se objeví první případ v naší republice. Tuto možnost nelze vyloučit, řekl Duben.
Duben připomněl, že od středeční půlnoci, to znamená, že od 16. února od rána platí pro všechny chovatele podnikatele povinnost registrovat svá hospodářství, povinnost zamezit vniknutí volně žijících ptáků do objektů a povinnost hlásit krajským veterinárním správám jakékoli podezřelé snížení příjmu potravy u drůbeže, pokles snášky či podezřelé úhyny. A orgány ministerstva vnitra od tohoto data budou kontrolovat, zda přepravci zvířat při cestách do ČR mají doklad o provedené dezinfekci těchto vozidel.
Všechna opatření mají zatím preventivní význam, mají omezit riziko zavlečení do chovů. Kdyby byli v ČR nalezeni uhynulí nemocní volně žijící ptáci, znamenalo by to, že bychom podnikli stejné kroky, jako Itálie, Řecko, či Slovinsko – vymezilo by se území, kde byli nalezeni, a to o průměru 3 km, kde se nesmí žádná drůbež chovat venku, a zesílil se monitoring na území o průměru 10 km, kde kromě toho se musí dezinfikovat všechna vozidla a všechna drůbež vyšetřit. V případě onemocnění v chovech drůbeže by pak připadalo v úvahu opět vymezení prostoru, v tomto případě ohniska, kdy by postižený chov byl likvidován, přičemž chovateli by podle veterinárního zákona příslušela náhrada.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 42MB (8.4% of 500MB)