Veterinární správa na Vysočině dala loni nejvyšší pokuty za pochybení při dovozu

Krajská veterinární správa na Vysočině loni zjistila 268 přestupků a vystavila pokuty za 2,7 milionu korun. Největší postih dala za klamavě označené potraviny dovezené z několika zemí. Například masné výrobky a sýry obsahovaly víc soli, než dovozce uváděl. Vyplývá to z údajů, které poskytl ředitel krajské veterinární správy Božek Vejmelka. V roce 2020 projednala krajská veterinární správa v tomto kraji 433 přestupků a v součtu uložila pokuty za 4,6 milionu korun.

Za porušení předpisů při dovozu potravin dostal v minulém roce jejich distributor na Vysočině dvě pokuty, jedna byla půl milionu a druhá 400 tisíc korun. Šlo o tuny výrobků.

Veterináři minulý rok méně kontrolovali stravovací služby, které musely kvůli epidemii koronaviru přerušovat nebo omezovat činnost. V provozech na zpracování potravin živočišného původu provedli 1452 kontrol, o 57 méně než v roce 2020, i to bylo podle nich v důsledku epidemie. Na základě evropského systému rychlého varování se veterináři také v tomto kraji zabývali případy výskytu etylenoxidu v dovezených potravinách. Distribučnímu skladu kvůli tomu nařídili stáhnout z oběhu a zlikvidovat zmrzliny a masové kuličky, které mohly být touto karcinogenní látkou kontaminované.

Počet registrací a schvalování nových potravinářských provozů se loni na Vysočině zvýšil. Schváleno jich bylo 14, podle veterinární správy to byly vesměs provozy s malou kapacitou. Například malých jatek je teď na Vysočině 17 a faremních mlékáren a minimlékáren 52.

Dalších 780 loňských kontrol se týkalo dodržování opatření proti nákazám v chovech, zdravotních zkoušek a evidence zvířat. Největším případem bylo utracení 3300 hus, 900 kachen a 660 kuřat na farmě v Rohozné, kde byla v říjnu zjištěna ptačí chřipka při pravidelném monitoringu. Šlo o nízce patogenní chřipku subtypu H5N1.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down