Státní veterinární správa (SVS) změnila pravidla platná pro manipulaci s divočáky v Libereckém kraji v souvislosti s africkým morem prasat. Nová nařízení budou platit od pátku v oblasti takzvaných uzavřených pásem II ve Frýdlantském výběžku a kolem Ralska na Českolipsku, která SVS vymezila po potvrzení nákazy v dané lokalitě. Pásma zahrnují dohromady katastry 42 obcí na území o rozloze zhruba 460 kilometrů čtverečních. Informoval o tom mluvčí SVS Petr Majer.
Nové nařízení mění mimo jiné systém povolování přesunu ulovených divočáků. Dosud musel uživatel honitby nejprve požádat o vystavení veterinárního osvědčení a zaplatit 100 Kč správní poplatek, nově místo uložení a případný přesun pro osobní spotřebu oznámí jen elektronicky přes web SVS. "O osvědčení bude žádat pouze v případě odeslání uloveného prasete do zvěřinového závodu," doplnil mluvčí SVS. Nadále ale podle něj nesmí lovec ulovený kus přemísťovat, stahovat či dělit, až do okamžiku, kdy obdrží negativní výsledek laboratorního vyšetření na africký mor prasat. "Cílem je usnadnit administrativu a snížit finanční náklady spojené s manipulací s ulovenými divočáky," dodal Majer.
SVS ale zpřísnila požadavky na místo, kde musí být ulovené prase uloženo až do doby, než jsou k dispozici výsledky laboratorního vyšetření. "Místo bude muset být na území honitby, kde bylo prase uloveno, nebo honitby sousední. Místo bude muset být evidováno, registrováno či schváleno u krajské veterinární správy v závislosti na tom, zda bude zvěřina následně určena pro soukromou spotřebu nebo pro uvedení na trh," uvedl Majer. Každé místo, kde budou těla ulovených prasat uložena, musí splňovat požadavky na biologickou bezpečnost. "Opatření reaguje na zvýšený počet pozitivních případů a zvýšené riziko dalšího šíření nákazy. Cílem je minimalizovat riziko šíření nákazy do jiných oblastí a chovů domácích prasat," doplnil.*