Veterinární správa zrušila oblast s intenzívním odlovem prasat podél hranic s Německem a Polskem

Státní veterinární správa (SVS) zrušila k dnešnímu dni celou takzvanou oblast s intenzivním odlovem prasat divokých podél hranice s Německem a Polskem, kde bylo lovcům vypláceno zástřelné za odlovené divočáky. Důvodem je nález mrtvého selete ve Frýdlantském výběžku na Liberecku z minulého týdne, u kterého testy potvrdily africký mor prasat (AMP). V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí SVS Petr Vorlíček.

"V úvodní fázi epidemie není vhodné v okolí výskytu nákazy intenzivně lovit, mohlo by totiž dojít k jejímu šíření do dalších oblastí," uvedl Vorlíček. Oblast s intenzivním odlovem SVS vymezila v listopadu 2020 a původně se nacházela v nejrizikovějších oblastech Libereckého a Ústeckého kraje, mezi Hřenskem a Harrachovem. Od začátku loňského prosince byla výrazně rozšířena a pokračovala dál podél česko-polské hranice na východ a zasahovala příhraniční oblasti Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. "Za dobu existence oblasti s intenzivním odlovem v ulovili myslivci přibližně 21.000 kusů a nálezci nahlásili nález 353 uhynulých kusů prasat divokých," uvedl Vorlíček. SVS vymezila kolem místa nákazy pásmo infekce, mimořádné veterinární opatření platí pro oblast zhruba 200 kilometrů čtverečních. Mimo jiné je v této oblasti zakázán lov zvěře, krmení prasat divokých a je tam i dočasně omezený pohyb obyvatelstva v přírodě. "Ústřední nákazová komise v boji s AMP doporučila důsledné vyhledávání uhynulých kusů a jejich včasné odklízení, k čemuž jsou lovci motivováni zvýšeným nálezným 3000 korun za kus. Ve zbytku ČR je tak jako doposud vypláceno základní nálezné ve výši 2000 Kč za kus," dodal Vorlíček. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down